V pondělí zadržela policie v Liberci mladíka, který se pokusil spolu se svým komplicem ukrást zboží za tisíc korun. Lup uložili do tašky a pokusili se projít kolem pokladen.

„Když se je pracovník ostrahy snažil zadržet, začali do něj strkat a pak ho jeden z nich uhodil několikrát do obličeje," informovala policejní mluvčí Ivana Baláková. Útočníka strážníci odvezli na služebnu, jeho společníka se zadržet nepodařilo.

Ochranka v ohrožení

Nejde o ojedinělé případy, kdy zloděj napadl ochranku, například v libereckém obchodním centru Forum se s útoky setkávají denně, jak uvedl jeden z jejích příslušníků.

Podat bližší informace ale nechtěl. „Někteří problémoví návštěvníci ochranku napadají, nejčastěji jim způsobují modřiny a oděrky.

Naši pracovníci víceméně poznají, s kým budou problémy. Poslední vážný úraz se stal před rokem a půl, kdy byl člen ochranky pokousán," uvedl ředitel obchodního centra Forum Václav Říčař.

Ne všude je situace stejná

V blízkém obchodním domě Delta je situace jiná. Člen tamní bezpečnostní služby Zdeněk Kopáč se s agresí zlodějů nesetkal. „Nikdy mě tady nenapadli, u nás jsou ale jiné obchody než ve Foru, zloděje tolik nelákají, tím to asi bude," uvedl Kopáč. „Situace se zhoršila od lednové amnestie, kdy jsme zaznamenali větší počet incidentů a krádeží," uvažuje nad nárůstem případů Říčař.

Pozice bezpečnostní služby není v boji se zloději a jinými problémovými návštěvníky jednoduchá.

Pokud je chytí při krádeži, mohou je zadržet do příjezdu policie. Bez ní nemají téměř žádné pravomoce. Mohou je pouze vykázat z objektu.

Jitka Blehová