Tento trest mu za mačetový útok ze srpna 2011 včera vyměřil Vrchní soud v Praze. Ještě mu tak přidal rok a půl navrch, neboť Krajský soud v Liberci v červenci odsoudil Husáka „jenom" na šestnáct let. Husák se proti letnímu verdiktu odvolal. Včera ale vyslechl ještě přísnější rozsudek.

„Hlavně Vojtěch Husák byl mimořádně razantní, ostatní ho v jeho agresivitě následovali," vysvětlil přísnější potrestání předseda senátu Vrchního soudu Vladimír Král. Také soudní senát v Liberci se už v létě usnesl, že celý útok vedl Vojtěch Husák jako vendetu za to, že někdo zaútočil na jeho syna.

Sinu: o 12 let víc

Ještě dramatičtěji se po včerejšku mění situace dalšího obviněného Antonína Sinu, který sehrál zajímavou úlohu v začátcích soudního projednávání celého případu. Když totiž všechny obžalované ještě zastupovala advokátka Klára Samková, před soudem nikdo z nich nevypovídal. Jazyk se všem rozvázal až poté, kdy Sinu v dopise z vazební věznice označil pachatele útoku. Vrchní soud Samkovou následně kvůli kolizi obhajoby vyloučil a obžalovaní dostali jiné advokáty.

S ohledem na tento „průlom" překvalifikoval v létě krajský soud skutek Antonína Sinu z pokusu vraždy na „jenom" těžké ublížení na zdraví. Což mu vyneslo mnohem nižší tříletý trest. Jenže Vrchní soud v Praze včera zase všechno překvalifikoval nazpátek, a tak i Sinu dostal trest za pokus o vraždu rovných 15 let.

Sinuova obhájkyně Romana Staňková nad zpřísněním trestu neskrývala rozhořčení. „Rovnou to překvalifikovali na pokus o vraždu. I nad rámec odvolání státního zástupce. Je to naprosto nestandardní a velmi neobvyklá situace, nejsem schopná to vůbec pochopit," řekla Staňková.

Sám státní zástupce podle ní nenavrhoval překvalifikování činu na pokus o vraždu. „Důkazně je to postaveno naprosto na vodě. Znovu jsme navrhovali důkazy, které nám soud zamítl," upozornila Staňková.

Dalšímu z útočníků Jakubu Žigovi, který po útoku v roce 2011 utekl a byl dopaden ve Velké Británii, Vrchní soud v Praze jeho patnáctiletý trest potvrdil. Čtvrtý z útočníků je mladistvý a za ublížení na zdraví původně dostal 3,5 roku. Jeho případ vrátil soud k novému projednání do Liberce. Tady budou muset soudci zvážit, za jaký trestný čin mladíka soudit zda za ublížení na zdraví, nebo pokus o vraždu.

Druhý mladistvý se domáhal toho, aby soud jeho skutek zhodnotil rovněž „jen" jako ublížení na zdraví, to však senát odmítl s tím, že jeho podíl na útoku patřil mezi nejvyšší.

Takzvaný mačetový útok odstartoval 7. srpna v baru Pivní pomoc v Novém Boru spor barmanky se dvěma romskými mladíky, tehdy ve věku 15 a 17 let, kteří hráli automaty i přesto, že obsluze odmítli předložit občanské průkazy.