Smrt mezi hroby našel devatenáctiletý muž v úterý v Doksech.  Podle důvěryhodného zdroje Deníku ho měl jeho o dva roky starší vrstevník po hádce kvůli osmi stovkám bodnout do blízkosti srdce. Záchranáři mu, i přes rychlý příjezd, již nedokázali pomoci. Podle českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové šetří kriminalisté případ jako závažný násilný trestný čin.

„Žádné další informace zatím k případu nemohu říci," uvedla Ivana Baláková.

Útočníka zadrželi

Tělo mrtvého mladíka, které leželo na cestičce nedaleko vstupní brány místního hřbitova, bylo nalezeno před druhou hodinou odpoledne. Krátce poté na místo dorazili záchranáři z posádky v Doksech. „Okamžitě zahájili resuscitaci, ale muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, tak mu již nemohli pomoci," uvedl ředitel krajských záchranářů Stanislav Mackovík. 

Jak uvedl důvěryhodný zdroj, měla by oběť i pachatel, kteří se dobře znali, pocházet ze Starých Splavů.  Útočníka zadrželi policisté krátce po činu. 

„Najelo sem pět policejních aut.  Seděli tam nějaký dva mladí kluci," řekl jeden z party teenagerů. Ti sledovali dění kolem hřbitova od příjezdu záchranářů.

Místní jsou v šoku

Lidé, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti hřbitova, žádnou hádku neslyšeli. „Snacha zrovna měla návštěvu, sice byli na zahradě, ale jsou v ďolíku a hřbitovní zeď tam hodně tlumí zvuk. Kdyby seděli nahoře, tak by třeba slyšeli volání o pomoc, ale takhle ne. Je z toho hodně špatná," uvedla místní žena.

Nález mrtvého šokoval místní procházející kolem hřbitova.  „Vykázali mě, že musím jít pryč. To je strašné, co se stalo. Vraždu tady nepamatujeme, ta poslední snad byla před čtyřiceti lety," řekla seniorka, která si navzdory policejní pásce otevřela branku a jako každý den chtěla zalít květiny na rodinném hrobě.

Co se přesně na pietním místě odehrálo, zjišťují kriminalisté. Ti byli po celé odpoledne na hřbitově. K ohledání místa činu využili kromě jiného trasoměr, který za normálních okolností používají dopravní policisté u nehod.

Od začátku roku je to už třetí násilné úmrtí, k němuž došlo na Českolipsku. V únoru veřejnost šokovala brutální vražda teprve čtyřleté holčičky, kterou v domku v českolipské čtvrti Svárov zabila její čtyřiadvacetiletá matka. Mladé matce za vraždu hrozí 15 až 20 let ve vězení, nebo výjimečný trest. V polovině května pak šestatřicetiletý muž obzvlášť hrůzným způsobem zavraždil sedmapadesátiletou ženu v jejím domě na Slovance v České Lípě. Pachateli, který už před šestnácti lety v obci Šváby ukopal k smrti dvanáctiletého chlapce, hrozí až výjimečný trest.