Majitel tří pump AC Petrol a šest jeho spolupracovníků skončilo za mřížemi. Podle Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality pumpaři ředili benzín olejem a zisky posléze ani nedanili. Státu tak způsobili škodu kolem třiceti milionů. Na případ jako první upozornila televize Nova.

Pachatele poměrně dlouhou dobu sledovala policie. „Akci s krycím názvem Sokol jsme připravovali několik měsíců,“ sdělil mluvčí policejního prezídia Jaroslav Ibehej. Více se policie k případu nechce vyjadřovat. Liberecký případ by totiž mohly následovat další po celé republice.

Pumpy AC Petrol jsou na Liberecku tři. Jedna je v Liberci v Doubské ulici u Tipsport areny, další u hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou a poslední ve Smržovce směrem na Jablonec. O tom, že s těmito pumpami asi není vše v pořádku, se mezi lidmi mluví roky. „Nikdy jsem tam nejezdil, ta cena je až moc podezřelá. Nechci si zničit motor,“ řekl Deníku například řidič z Liberce Milan Cílek.

Podle něj je divné, že se policie rozhoupala až teď. „Asi si chtějí nahnat plusové body, přece o tom všichni víme tři roky,“ dodal. Oleje na ředění vozili pumpaři ze zahraničí. Přitom z ředěného benzínu mohlo dojít k nenávratnému poškození motoru. Benzínové motory totiž mohou benzín s příměsmi špatně spalovat a může dojít i k jeho zanesení.

Podezřele nízké ceny neušly pozornosti ani České obchodní inspekci, která pumpy několikrát pokutovala. „Proběhly u nich celkem tři kontroly, při kterých nevyhověly. Byla jim udělena pokuta sto padesát tisíc korun,“ uvedla ředitelka liberecké pobočky ČOI Marcela Kohoutová. Podle mluvčího Krajského státního zastupitelství v Liberci Martina Tvrdíka hrozí sedmi zadrženým až deset let vězení. „Trestní stíhání bylo zahájeno. Jde o daňové delikty a zde je sazba pět až deset let.“