Čin, nad kterým zůstává rozum stát, se v minulém týdnu odehrál na Svárově v České Lípě, kde měl neznámý pachatel postřelit kocoura. Zbraní ho zasáhl do páteře a ledviny. Majitelé museli nechat zvíře utratit. Celým případem se včera začala zabývat státní i městská policie v České Lípě.

Rodina Machových prožila v minulém týdnu velký šok. „Můj manžel nalezl v pátek v ulici Jaroslava Seiferta na chodníku našeho zraněného kocoura. Nejprve jsme jeli k místnímu veterináři, ale ten nás odkázal vzhledem k vážnosti na kliniku v Doksech," popisuje paní Machová.

Po přijetí kocoura na klinice museli majitelé čekat na nejhorší možný verdikt. „Ročního Mikeše musela veterinářka vzhledem ke zranění nechat uspat. Všichni jsme však byli v šoku z toho, co zranění způsobilo," vypráví majitelka.

Dvě střely

Ve zprávě veterinářka uvádí: „Dvě rány kulatého tvaru a průměru 4 mm. Rozdrcená levá ledvina a okolí, narušený míšní kanál. Prognóza špatná, domluvena eutanazie. Jednalo se pravděpodobně o střelné poranění, které mělo devastující následky neslučitelné s životem," popsala veterinářka. Policisté již zahájili vyšetřování.

„Mohu potvrdit, že policisté obvodního oddělení policie v České Lípě přijali v pondělí oznámení o tom, že v minulém týdnu v České Lípě někdo postřelil ročního kocoura. Případ oznámila jeho majitelka, která je současně informovala o tom, že zraněný kocour musel být v důsledku těžkých zdravotních komplikací uspán. Policisté si v této souvislosti vyžádají zprávu veterinární lékařky, která jim zodpoví otázky důležité pro právní kvalifikaci případu," uvedla Ivana Baláková, tisková mluvčí policie.

Tato slova potvrdili i na veterinární klinice. „Ano, včera se na nás obrátila policie a veterinářka, která kocoura operovala, pro ně připravila veterinární zprávu," potvrdili z veterinární kliniky Janky a Jana Hruškových v Doksech.

Krvavé stopy

Majitelé kocoura mají podezření, kde se celý incident mohl stát. „Od místa nálezu postřeleného zvířete vedla krvavá stopa, která končila respektive začínala v zahradě jednoho z domů v Máchově ulici. Nejsem si teď jistá, kdo v domě žije, nikdo nám neotevřel dveře a okolní sousedé nebyli v době, kdy jsme kocoura nalezli. doma. Až druhý den nám říkali, že nic nezaznamenali," řekla majitelka mrtvého kocoura.

Celá rodina i blízké okolí jsou z tohoto činu v šoku. „Nechápu jak to může někdo udělat, nevím komu mohl náš kocour Mikeš škodit, kočku tady má skoro každý," říká Hana Machová. S případem se obrátila rovněž na městskou policii, která jí sdělila, že se případem bude zabývat, i na radnici a státní policii.

Lidé ze Svárova nemohou incident pochopit. „Sem tam se stane, že tady někdo kočku srazí autem, tomu se někdy bohužel nedá zabránit, ale představa, že někdo kočku zastřelil jen proto, že mu vlezla na zahradu, mi přijde dost šílená. Jsou zde školky a školy, nedokážu si představit, že by kolem šlo dítě a vidělo to, nebo nedej bože, aby se stalo něco některému z dětí," říká Michaela ze Svárova.