Lidé v Novém Boru jsou opět na nohou. Mají vztek a bojí se o své děti. Ty se stávají terčem mladých Romů, kteří na ně bezdůvodně útočí. Ve čtvrtek vpodvečer napadla skupina Romů patnáctiletou dívku a jejího o tři roky staršího kamaráda. V neděli nad ránem dvojice Romů napadla dvacetiletého mladíka. Všichni skončili v péči lékařů českolipské nemocnice. Starosta Jaromír Dvořák říká: „Situace je vážná.“

V krvi na zemi zůstal ležet osmnáctiletý mladík, jehož napadla skupina mladých Romů v parku u městského kina v Novém Boru ve čtvrtek 27. října kolem půl osmé večer. Útočníci neušetřili ani jeho patnáctiletou kamarádku. Dívka i chlapec skončili se zraněními v českolipské nemocnici. „Mladík utrpěl zlomeninu nosu a otřes mozku, dívka měla povrchová zranění hlavy,“ uvedl ředitel krajských záchranářů Stanislav Mackovík.

Pěsti použily i dívky

Mladí lidé procházeli ve čtvrtek v podvečer městským parkem, když na ně zaútočila skupina mladých Romů. Podle zjištění Deníku mezi nimi byly i dívky. Parta útočníků se rozdělila, chlapci si poddali osmnáctiletého mladíka. Ten po jejich napadení zůstal ležet zkrvavený na zemi. Na patnáctiletou dívku se zaměřila „slabší polovina“ útočníků.

„Mohu potvrdit, že podle výpovědí se mělo jednat o skupinu Romů, jejich počet ale zatím neznáme. V době příjezdu policejní hlídky útočníci v parku již nebyli. Vyšetřování je na začátku,“ doplnila Ivana Baláková s tím, že policisté případ šetří jako výtržnictví.

Pohmožděniny a podlitiny v obličeji a po těle zůstaly po nedělním setkání s dvojicí romských agresorů v Arnultovicích dvacetiletému mladíkovi. Mladý muž byl vyprovodit svoji dívku a vracel se kolem půl třetí ráno domů kolem hřiště. Tady na lavičce seděli dva Romové.

„Začali na něj pokřikovat a uráželi ho. Nevšímal si jich a rychle šel pryč. Najednou uslyšel za sebou dusot, chtěl se rozběhnout a utéct, ale už to nestihl,“ popsala Andrea Červášková, matka napadeného mladíka.

Dvojice Romů ho začala tlouct pěstmi do obličeje, povalila ho na zem a kopala do něj. „Když skončili, odcházeli od něj se slovy – tak, a tady to máš,“ doplnila matka. Jejího syna museli ošetřit v českolipské nemocnici. „Rodina nám napadení oznámila v neděli. Policisté jej šetří jako výtržnictví,“ řekla Baláková.

Více policistů

Kvůli oběma incidentům svolává na pondělí starosta Jaromír Dvořák mimořádnou radu. Té by se měl zúčastnit i plukovník Petr Rajt, vedoucí PČR územního odboru Česká Lípa. „Budeme požadovat, aby státní policie ve městě posílila policejní hlídky,“ vysvětlil Dvořák s tím, že ve městě bude zapotřebí více represivních opatření, aby nedocházelo k dalším útokům.

Ten připustil, že situace je vážná. „Ano, mám obavy, aby lidé nevzali spravedlnost do svých rukou,“ podotkl Dvořák. Protože útočí zejména mladiství Romové na své vrstevníky, chce starosta v úterý svolat i žáky ze základních škol. „Je třeba s nimi o útocích mluvit, musí vědět, jak se mají zachovat,“ dodal Dvořák.

Za novoborským starostou se chystá v pondělí i Andrea Červášková. „Nebudu čekat, až bude na radnici den se starostou. Chci s ním mluvit o bezpečnosti ve městě, aby se už něco dělalo. Máme strach, jsme naštvaní,“ řekla matka napadeného mladíka.

Po lepší bezpečnosti ve městě lidé volají od srpna, kdy v místním baru napadla pětičlenná skupina Romů mačetami a obušky hosty. Brutálnímu útoku předcházel konflikt servírky, která po dvojici mladíků, jež chtěli hrát automaty, požadovala občanské průkazy. Výsledkem útoku byli tři vážně zranění hosté. Krvavý incident vyvolal shromáždění místních lidí a inicioval vznik petice za lepší bezpečnost ve městě.