Výjimečný trest hrozí osmadvacetiletému muži z Teplic, který o víkendu brutálně napadl bezdomovce v Novém Boru. Ten leží ve velmi vážném stavu v liberecké nemocnici. Útočník měl jediný cíl: dostat se za mříže. Kriminalisté jej obvinili z pokusu o vraždu a soudce jej včera odpoledne poslal do vazby.

Otřesný incident se odehrál v sobotu odpoledne. Mladý muž si svou oběť vyhlédl v komunitě místních bezdomovců, o kterých věděl, že se scházejí u autobusového nádraží. Dvaačtyřicetiletého muže oslovil v bistru a pod záminkou, že si s ním chce promluvit, jej vylákal k vlakovému nádraží. Tady muže bez domova brutálně napadl a mlátil jej do doby, než upadl do bezvědomí. „Útok směřoval na hlavu. Napadený je v péči lékařů liberecké nemocnice s nejasnou prognózou," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Bezprostředně po činu mladý Tepličan zavolal z telefonní budky na nádraží na linku 158, policistům oznámil, co udělal, a vyčkal na příjezd hlídky.

Vyšetřovatel ještě téhož dne útočníka obvinil z pokusu o vraždu, za což mu hrozí trest odnětí svobody od 15 do 20 let, nebo trest výjimečný. Právě o pobyt za mřížemi přitom pachateli šlo, což sám polici doznal. Zda se chtěl do vězení dostat, aby přečkal zimu, nebo měl jiný důvod, zatím není jasné. „Tento motiv policisté zatím neznají. Obviněný byl před pěti lety podmíněně odsouzen za těžkou újmu na zdraví. Ve výkonu trestu však nikdy nebyl," doplnila Ivana Baláková.