Spousta krve na podlaze, na barovém pultu a převrácené židle po zemi zůstaly po brutálním útoku zřejmě sedmičlenné skupiny mužů. Ti se přišli s mačetami a obušky pomstít obsluze a hostům v jednom z barů v Novém Boru. Po krvavém incidentu skončili tři muži v českolipské nemocnici. „Sekali je hlavně do hlavy. Měli pořezané ruce, jak je dávali před obličej, když se bránili, ale útočili jim i na nohy,“ popsal hrůzný zážitek jeden z přímých svědků útoku.

„Měla jsem hrozný strach. Bála jsem se, že nás zabijí všechny,“ přidává se mladší žena, která se viditelně třese po celém těle.

„Záchranáři převezli tři muže do českolipské nemocnice s mnohačetnými sečnými poraněními. Dva utrpěli těžší zranění, ale nejsou ohrožení na životě. Třetí muž měl zranění lehčí,“ potvrdila mluvčí krajských záchranářů Lenka Markovičová.

Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové byl jeden z trojice mužů po ošetření propuštěn do domácího léčení. „Dva z útočníků policisté krátce po incidentu zadrželi a převezli je k výslechu,“ doplnila Vlasta Suchánková.

Útoku, k němuž došlo v neděli krátce před druhou hodinou odpoledne v baru na pěší zóně blízko novoborského náměstí, předcházel nevinný incident se dvěma mladšími muži. „Chtěli hrát automaty, tak je obsluha požádala o občanský průkaz. Byli asi pod vlivem drog, všichni je tu známe. Začali se rozčilovat, že občanku ukazovali den předtím a sprostě uráželi obsluhu,“ popisuje počátek všeho jeden ze svědků.

Podle něj se jeden z přítomných mužů zastal servírky, a protože se slovní útoky ze strany dvojice mužů stupňovaly, jednoho z nich udeřil s tím, aby bar okamžitě opustili. To mladíci udělali.

„Za dvacet minut se najednou otevřely dveře a vtrhla sem parta asi sedmi chlapů kolem čtyřicítky. V ruce měli mačety a bílé obušky a začali to tu řezat hlava nehlava. Všechno trvalo hrozně krátce, možná tři minuty,“ vrací se k chvílím hrůzy svědek.

Jeden z hostů vyběhl z baru a utíkal pro pomoc na nedalekou policejní stanici. „Nemohl jsem se dobouchat. Trvalo snad deset minut, než přijeli. Oni mezitím už zmizeli,“ pokračuje další ze svědků.

„Strach a bezmoc, to jsou jediné pocity, které ve vás po něčem takovém zůstanou. Všichni útočníky známe a doufáme, že je tady za půl roku nepotkáme v ulicích, tak jako vždycky,“ dodává poslední z pětice svědků, kteří útok přežili.

Policisté mají dva muže ze skupiny útočníků

Teprve patnáctiletého mladíka ze skupiny útočníky, kteří brutálně napadli mačetami hosty jednoho z barů v Novém Boru, zadrželi novoborští policisté v pondělí dopoledne. V policejní cele skončil už v neděli odpoledne rovněž sedmatřicetiletý muž. útočníkům hrozí více než pět let za mřížemi.

„O právní kvalifikaci jednání obou zadržených podezřelých rozhodne pravděpodobně ještě v pondělí vyšetřovatel Služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, který si právě vyšetřování novoborského incidentu převzal,“ informovala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Podle ní je však jisté, že bude případ kvalifikován jako zločin, kde horní hranice trestní sazby přesáhne 5 roků. „Účast dalších jednotlivých aktérů útoku policisté zjišťují a vyhodnocují. Za tím účelem musí vyslechnout všechny svědky a vyhodnotit všechny dostupné důkazy z místa činu,“ doplnila Baláková.