Plot kolem domu v Janáčkově ulici v českolipské čtvrti Svárov letos v únoru lemovala dlouhá řada plyšáků, květin a plápolajících svíček. Lidé je sem nosili poté, co vyšlo najevo, že tu pětadvacetiletá žena nožem podřezala svou čtyřletou dcerku.

Přestože už pár dní po činu policisté matku obvinili z vraždy, vzali ji do vazby a hrozilo jí až dvacet let vězení nebo výjimečný trest, její případ se nakonec před soud nedostane. Krajské státní zastupitelství v Liberci totiž její stíhání zastavilo. O zvratu v případu informovalo Právo.

Pětadvacetiletá matka vinu nepopřela, ale podle soudních znalců nebyla v osudnou chvíli kvůli drogám při smyslech, a proto nyní místo do soudní síně putovala z vazební cely do protidrogové léčebny. „Stíhání bylo pro nepříčetnost zastaveno. Podle znaleckého posudku nebyla obviněná žena v době činu příčetná," řekla Právu státní zástupkyně z libereckého krajského státního zastupitelství Libuše Němcová.

Znalci rozhodli

Podle jejích slov znalci v oboru psychiatrie dospěli k názoru, že u ženy byly rozpoznávací a ovládací schopnosti v okamžiku vraždy vymizelé.

K brutální vraždě čtyřleté Darinky došlo v rodinném domě v Janáčkově ulici v České Lípě v pondělí 11. února kolem šesté hodiny večer.

Dítě mělo hluboké řezné rány na krku, přivolaní záchranáři potvrdili, že v době jejich příjezdu bylo už mrtvé a nebylo možné jej resuscitovat. Matka se měla po hrůzném činu údajně pokusit o sebevraždu. Ležela v posteli s pořezanýma rukama v oblasti zápěstí. Záchranářům se ji podařilo zachránit.

„Bohužel jsme nemohli uplatnit ani paragraf opilství. Záleží na znaleckých posudcích," podotkla státní zástupkyně s poukázáním na jiný případ, který se stal shodou okolností také v České Lípě o rok dříve. Šestadvacetiletý mladík pod vlivem drog tehdy ubodal svoji matku a babičku.

Rozhodli znalci

Rovněž byl původně obviněn z vraždy, ale psychologické a psychiatrické posudky potvrdily, že obžalovaný byl v inkriminovanou dobu ve stavu toxické psychózy. Nebyl odpovědný za své jednání, ale byl odpovědný, že se do stavu intoxikace dostal. Žalobce tehdy musel případ překvalifikovat na zločin opilství, kde je trestní sazba odnětí svobody od tří do deseti let.

Zastavení stíhání za vraždu malé holčičky už kriticky komentují lidé na internetových diskusních fórech. „Co to je za nesmysl? To, že byla zfetovaná ji nijak neomlouvá, co jsou to za zákony? V této prokleté zemi je snad možné všechno?," napsal diskutujicí pod nickem verasum. Další napsal také: „Podřezala jí a za to patří trest jako hrom! Feťáky nic nemůže omlouvat, protože je to jejich rozhodnutí fetovat!"

VRAŽDY BEZ TRESTU NA ČESKOLIPSKU 1) Poprava dvou mužů u Zakšína – došlo k ní v roce 1994, ale ostatky dvou mladých mužů z Liberecka se v lese u Zakšína u Dubé našly teprve v roce 2002. Podle patologa byli oba střeleni pachatelem do hlavy. Za vraždu už v roce 2005 poslal soud za mříže Jana Jarolímka z České Lípy. Ten je ale dodneška na útěku a trestu zatím ušel. Mezitím byl odsouzen také za  vydírání, krádeže a uchovávání zbraní a výbušnin. Pokud by byl dopaden, čekal by ho trest 21 let vězení.
2) Vražda taxikáře Václava Rybáře – došlo k ní 12. října 1998 při cestě taxíkem z České Lípy do Janova u Nového Boru a nekonečných 15 let už rodina zavražděného čeká na rozsudek.  Podle obžaloby čtveřice mužů přepadla taxikáře, kterého jeden z nich bodl z boku do krku a přeťal mu tepnu. Řidič na místě zemřel. Už v roce 2000 poslal soud vraha na 14 let za mříže, ale po odvolání zrušil rozsudek Vrchní soud v Praze a vrátil případ k došetření. U Krajského soudu v Liberci nyní kauzu, na které se vystřídala plejáda soudců, znovu projednávají.
3) Vražda u bývalé cihelny – došlo k ní letos 14. května na okraji českolipské čtvrti Slovanka. Šestatřicetiletý František Návoj, podmíněně propuštěný vrah, tady v garáži surově ubil k smrti Hanu Semerádovou, sedmapadesátiletou majitelku domu. Kriminalisté obvinili Návoje, který už v roce 1997 karatistickým kopem usmrtil třináctiletého chlapce z Jestřebí,  dva týdny po vraždě. Stíhaný je vazebně, soud zatím neproběhl.
4) Vražda na hřbitově v Doksech – došlo k ní letos 23. července. Podle policistů tu devatenáctiletý mladík nožem bodl o dva roky staršího známého. Jeho už mrtvého našla na hřbitově ležet náhodná kolemjdoucí.  Policie útočníka obvinila, ale stíhá ho na svobodě. Soud ještě neproběhl.
5) Vražda Michaely Synkové – ostatky ženy pocházející že Žandova na Českolipsku se našly na konci záři zakopané v zemi ve stodole domu v Záhornici na Nymbursku. Podle policistů ženu, která měla figurovat jako tzv. bílý kůň ve firmách obchodujících s benzínem,  někdo popravil několika výstřely do hlavy. Jde o čerstvý případ, dosud není plně objasněný.