Při činu byl přistižen hlavně díky obezřetnosti dalších nájemníků panelového domu, kteří uslyšeli u sousedů podezřelé rámusení a zavolali tísňovou linku 158.

„Mladík se do bytu vloupal násilím, několikrát vrazil do dveří takovým způsobem, že rozlomil zámek," popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. „V domácnosti ho zajímala hlavně výpočetní technika, kterou si připravil k odcizení. V tom, aby odešel s celou počítačovou sestavou v hodnotě 22 200 korun, mu zabránila přivolaná policejní hlídka."

Jednadvacetiletý muž z Jablonného v Podještědí se kriminalistům při výslechu na policejní služebně přiznal k tomu, že má na svědomí ještě další dvě vloupání, a to z 5. července loňského roku a z letošního 3. dubna. V obou těchto případech navštívil byt svých bývalých známých ve Sklářské ulici v Novém Boru v době jejich nepřítomnosti a okradl je o finanční hotovost ve výši 21 000 korun. „Odcizené peníze, jak uvedl do protokolu, tehdy všechny prohrál na automatech v České Lípě," upřesnila Baláková.

Mladík byl přitom v době krádeží v podmínce, kterou mu v březnu 2014 uložil Okresní soud v České Lípě za jeho předchozí majetkovou trestnou činnost. Podmínka mu končí až v říjnu letošního roku. Kriminalisté ho na základě nových skutečností obvinili z přečinu krádeže a porušování domovní svobody.

Pravomocný podmíněný trest z loňského roku byl osmiměsíční. Nyní mu nově hrozí už tříletý trest odnětí svobody a porušení podmínky mu před soudem neprospěje.