Výrazně tak snížil šestnáctiletý trest, který muži loni v prosinci uložil krajský soud v Liberci. Ten kvalifikoval Šrédlův první čin jako pokus o vraždu. Někdejší závodník napadl svoji tehdejší přítelkyni, bil ji, střílel po ní, vyhrožoval a škrtil ji. Rozhodnutí je pravomocné.

Devětatřicetiletý Šrédl zaútočil v květnu 2010 na tehdy čtyřiadvacetiletou ženu ve svém domě v Novém Boru - Arnultovicích. Několikrát ji udeřil pěstí, kopal do ní a hrozil uříznutím prstu. Později sedmkrát vystřelil z pistole, ani jednou ji ale nezasáhl. Pak dívce strčil hlaveň zbraně do úst. Nakonec jí v kotelně přehodil kolem krku smyčku lana a vytáhl ji do výšky. Visela, dokud neztratila vědomí.

Muž od počátku svoji vinu odmítá. U čtvrtečního jednání zopakoval, že šlo o komplot. Dívka s ním prý byla ve vztahu jenom pro peníze. „Její rodina si myslela, že mám 90 milionů, snažili se mi je nejprve ukrást, později mě vydírali,“ prohlásil Šrédl. Jeho advokáti dodali, že se podle nich nemohla událost odehrát tak, jak ji mladá žena popsala. Není to prý fyzicky možné.

Předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová však obhajobě neuvěřila, podle ní bývalá závodníkova přítelkyně nelhala. „Byť se celý průběh zdá bizarní a nepravděpodobný, byly zde objektivní důkazy, které ho potvrdily,“ uvedla. Podle ní byl celý incident v podstatě bezdůvodný Šrédl si chtěl vynutit respekt a lepší postavení ve vztahu.

Žena incident nahlásila až s tříměsíčním zpožděním, poté co ji prý Šrédl neustále pronásledoval prostřednictvím SMS zpráv i osobně. Policie posléze nalezla v jeho bytě několik nelegálně držených zbraní, střelivo, výbavu na vaření drog, více než 300 gramů pervitinu a také velké množství látky a léků, z nichž se drogy vaří.

Soud muže uznal vinným i z nedovoleného ozbrojování a nebezpečného pronásledování a výroby drog. „Trest byl ukládán za čtyři vesměs závažné trestné činy,“ uvedla soudkyně.