Vozidlo zastavila hlídka při běžné celní kontrole v podvečer 8. února na Frýdlantsku. Vedoucí hlídky se představil slovy „celní správa“, vyžádal si doklady od vozidla a osobní doklady cestujících. Poté se zeptal osádky vozidla, zda převáží nějaké zboží, například cigarety, alkohol, nebo pohonné hmoty.

Osádka svorně odpověděla „nic nevezeme.“ Celníci přistoupili ke kontrole vozidla. Lék s vyraženým názvem Sudafed (celkem 816 tablet v platech bez krabiček) odhalili v igelitové tašce pod sedadlem řidiče. Oba muži zprvu zapírali, že o tašce ani jejím obsahu jim není nic známo. Spolujezdec se ale podřekl a nakonec přiznal, že léky zakoupil v Polsku za cca sedm tisíc korun.

Za trestný čin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozí teď pětadvacetiletému muži trest odnětí svobody v délce jednoho až pěti let nebo peněžitý trest.

Celníci na severu Čech si tak letos připisují třetí úspěšný záchyt léků, které jsou hojně zneužívány k výrobě pervitinu pro drogově závislé.

V loňském roce se podařilo odhalit 28 případů přeprav léků s pseudoefedrinem. Celkem celníci zajistili více než 70 tisíc tablet těchto léků. Léky byly přepravovány v krabičkách, blistrech, v některých případech i vyloupané a ve vozidlech důmyslně ukryté.