„Kontrolou nákladového prostoru celníci zjistili, že oba návěsy jsou plné tabáku, což také řidiči potvrdili, a uvedli, že prý není určený pro český trh. Vzhledem k tomu, že řidiči nepředložili doklady, kterými by prokázali zdanění naloženého tabáku a původ přepravovaného tabáku, celníci jej zajistili," řekl Martin Stočes, mluvčí Celního úřadu pro Liberecký kraj.

Celníci provedli důkladnou kontrolu nákladu. Po vyložení obou kamionů v sídle celního úřadu zjistili, že v nich bylo naloženo celkem 183 neoznačených kartonových krabic, které obsahovaly 23 940 kg částečně zpracovaných tabákových listů. Jejich nezjištěný původ celníky utvrdil, že v jejich v jejich síti uvízl podezřelý tabák. „Kdo si přepravu tabáku objednal, kam ten směřoval a jakého je původu, to je předmětem dalšího šetření, nicméně škody, které se doposud podařilo zjistit a zadokumentovat, jsou jen na spotřební dani ve výši 51 279 480 korun," dodal Stočes.

Celníci případ nadále prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krácení daně, za který hrozí pachateli v případě odsouzení trest vězení v rozmezí 5 až 10 let.