V pátek liberečtí celníci odhalili zásilku více jak dvou tisíc tablet léků s obsahem pseudoefedrinu. Tu našli v odpoledních hodinách ve vozidle u dvou mladíků cestujících z Polska.

„Při kontrolní činnosti v příhraničí na silnici I/35, zastavila mobilní hlídka celníků ke kontrole vozidlo Seat s registrační značkou Ústeckého kraje. Dva mladíci z Mostecka ve věku dvaadvacet a sedmadvacet let prohlásili, že nepřeváží žádný alkohol, cigarety ani jiné zboží. Při fyzické prohlídce vozidla však celníci našli pod koženou bundou ležící na zadní sedačce igelitovou tašku a v ní 2 127 vyloupaných tablet léku Claritine Activ. V každé tabletě je obsaženo 120 miligramů pseudoefedrinu, zneužívaného k výrobě pervitinu. K tašce se přihlásil spolujezdec. Z důvodu podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy případ převzala Celní protidrogová jednotka Generálního ředitelství cel,“ vysvětlil Jiří Nejedlý, tiskový mluvčí Celní správy.

Pokud se mladíkům podaří prokázat vinu, hrozí jim peněžitý trest nebo v horším případě trest odnětí svobody až na pět let.

Lehké topné oleje

Ve čtvrtek, o den dříve než v předchozím případě, kontrolovala hlídka na stejné silnici taktéž v příhraničí Audi s libereckou registrační značkou, řízenou osmadvacetiletým mužem. Muž využil úložný prostor auta do posledního centimetru. V něm totiž převážel v plastových barelech větší množství lehkých topných olejů, konkrétně 352 litrů. To je množství přesahující osobní spotřebu. „Celníci po muži požadovali doklady, které by prokazovaly režim, v jakém jsou vybrané výrobky dopravovány, nebo doklady, které by prokazovaly jejich řádné zdanění. Muž předložil pouze pokladní doklad vystavený německým prodejcem a prohlásil, že žádné jiné doklady u sebe nemá a neví, v jakém režimu tyto vybrané výrobky dopravuje,“ vysvětli opět Jiří Nejedlý. Celníci nyní mají podezření na nezákonné jednání. Zboží zajistili a z deklarovaného topného oleje odebrali vzorek.

Méně je někdy více

V posledních měsících Celní správa zaznamenala trend dovozu vybraných výrobků z příhraničních oblastí. Jde hlavně o Německo a Polsko. Množí se případy přepravy vybraných výrobků v nádobách s obsahem tisíc litrů a více.

„Chceme tímto upozornit veřejnost, že v rámci Evropské unie je možné do České republiky přivézt bez dokladu o zdanění jen palivo, které máte v pevné nádrži automobilu a maximálně jen dalších dvacet litrů pohonných hmot v kanystru,“ dodal závěrem Jiří Nejedlý.

Může se stát, že pokud celníci zastaví automobil a zjistí, že je vezeno větší množství paliva bez dokladu o zdanění, zboží zabaví a vyzvou majitele, aby tento doklad o zaplacení daně do stanoveného termínu dodal. Pokud tak neučiní, palivo propadne ve prospěch státu a majitel bude povinen spotřební daň doplatit. Stejným postupům a sankcím se vystavuje i ten, kdo nakoupí vybrané výrobky od podloudných překupníků a je při jejich přepravě celníky přistižen.

Může se tak stát, že občan v dobré víře sice nakoupí levnější palivo, ale nakonec ho vyjde mnohem dráž.