Několika těžce poškozeným se obžalovaný šestapadesátiletý Martin Hájek z České Lípy osobně omluvil teprve v jednací síni při závěrečném slově. Za děsivou nehodu tří osobních aut a bolest, kterou svou nepozorností před rokem u Stvolínek způsobil ho Okresní soud v České Lípě potrestal ještě podmíněným trestem. Polehčujícími okolnostmi byl fakt, že před jízdou nepil alkohol, byl netrestaný a změnil svůj postoj. Rozhodnutí ve výroku o vině a trestu žádná ze stran nenapadla, proto ihned nabylo právní moci. Nároky na nemajetkovou újmu budou poškození u viníka nehody vymáhat v civilním řízení.

„Byl uznán vinným pro přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a byl mu uložen výchovný trest,“ konstatovala samosoudkyně Zuzana Bohatá Koldovská. Řidiče Hájka, kterému hrozila sazba od šesti měsíců do čtyř let, odsoudila k trestu odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání 30 měsíců a také trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 28 měsíců, neboť způsobil těžké zranění několika osob včetně ztráty nenarozeného dítěte a následné neplodnosti poškozené. „Všichni poškození byli odkázáni na civilní řízení se svými nároky, neboť je také mohli uplatnit, nebo tak učinili, u pojišťovny z titulu povinného ručení,“ sdělila soudkyně Zuzana Bohatá Koldovská.

Státní zástupce Michael Dostál navrhoval pro obžalovaného o něco přísnější trest, 12 měsíců se zkušební dobou na 36 měsíců a zákaz řízení také na dobu tří let. „V přípravném řízení se nedoznával, vinu odmítal, svůj přístup změnil až později,“ uvedl žalobce.

Nyní odsouzený muž řídil poslední listopadový týden roku 2019 starší Renault Megane od Kravař a na čtyřramenné křižovatce při odbočování vlevo na silnici třetí třídy ve směru na obec Kozly nedal přednost v jízdě protijedoucímu autu značky Škoda Octavia a způsobil tak srážku. Při ní byla škodovka vymrštěna do protisměru, kde se čelně střetla s vozem značky Škoda Yeti, která jela řádně ve svém pruhu. „Bohužel tam došlo k těžkým zraněním, jedna poškozená měla různé zlomeniny, prodělala několik operací a i ke hlavnímu líčení přišla s berlemi, jelikož má trvalé následky,“ řekla soudkyně.

Výčty zranění nevinných posádek obou škodovek jsou nebývale obsáhlé a smutné, především kvůli tomu, že mladá žena přišla kolizí o své první, téměř donošené dítě. Kromě protržení dělohy a poškození vaječníku utrpěla mnohočetné zlomeniny, zhmoždění hrudníku a břicha. Krutým důsledkem Hájkova chybného manévru za volantem je pak i fakt, že žena už nebude nikdy moci mít vlastní dítě. Vlivem dopravní nehody utrpěl řidič z Octavie zhmoždění plic, zlomeninu bederního obratle a nosu. Spolujezdkyně z Škody Yeti prodělala otevřenou oboustrannou zlomeninu kotníku, hrudního koše, kyčle, několika žeber, kontuzi plíce, otevřenou zlomeninu levé paže, hematom hlavy a břišní stěny.

„I další poškození byli omezeni bolestmi, upoutáním na lůžko, dlouhou léčbou i trvalými následky. Znalec vyloučil, že by řidič, kterému obžalovaný zkřížil cestu, jel příliš rychle, jak se snažil tvrdit obžalovaný,“ vysvětlil státní zástupce Dostál, který uvedl, že obžalovaný nenapravitelně ublížil několika lidem tím, že porušil důležitou povinnost uloženou mu podle zákona. Na takzvanou Dohodu o vině a trestu, s kterou při prvním hlavním líčení nečekaně přišla advokátka Marie Nedvědová, nepřistoupil. Podle státního zástupce, už tato cesta nebyla možná, jelikož obhajoba s dohodou přišla až v závěrečné fázi přípravného řízení, když si prostudovala vyhotovenou obžalobu: „O dohodě jsem neuvažoval, protože v přípravném řízení si obviněný podal stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání, kde popíral zavinění této dopravní nehody,“ uvedl v půlce září Michael Dostál.