Jeho obchody s pervitinem, ale i přechovávání různých zbraní, munice či rtuti nyní posuzuje Okresní soud v České Lípě. Muži původem z Kazachstánu, ale už s českým občanstvím a invalidním důchodem, hrozí až deset let ve vězení.

„Neoprávněně prodal, jinak jinému opatřil a pro jiného přechovával psychotropní látku, ač byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen a čin spáchal ve značném rozsahu,“ uvedla státní zástupkyně Marie Jandáčová. Podle ní také bez povolení přechovával jedovatou rtuť ve značném rozsahu. „Rtuť je jedním z nejnebezpečnějších prvků, obžalovaný ukrýval 12,3 kilogramu. U elementární rtuti představuje smrtelná dávka přibližně jeden gram,“ stojí v obžalobě.

Státní zástupkyně muži klade za vinu také skutečnost, že ačkoliv nebyl držitelem zbrojního průkazu, zbrojní licence ani muničního průkazu podle zákona, přechovával zakázané zbraně, střelivo i pyrotechnické prostředky.

Kriminalisté Gennadije Suslova dlouho sledovali a zadokumentovali řadu prodejů dávek pervitinu, nejčastěji od tisíce korun za gram. Ale třeba od jedné zákaznice inkasoval i 250 tisíc korun. Jindy drogu poskytl za různé zboží nebo službu. Nejčastěji přímo u něj doma, v Kuřívodech. „Obžalovaný zpochybňuje množství pervitinu, které prodal. Kde drogu bral, neřekl,“ sdělil soudce Milan Vencl.

Pravidelné užívání drog bylo na některých ze svědků patrné na první pohled. O jeho „zboží“ tvrdili, že mělo dobré účinky a kvalitu si pochvalovali. Důkazy jsou soudu předkládány i ze zákonně povolených odposlechů.

„Pervitin? Něco bylo, něco nebylo. Svědci v hodně případech lžou. Doufám, že se zde jejich tvrzení bude vyvracet,“ řekl Suslov, který zatím zůstává ve vazbě. Za drogy už byl dříve souzen, i když k některým trestům už nelze přihlížet. Své protiprávní jednání částečně připustil.

„Jsem vdovec, vychoval jsem dvě dcery, manželka spáchala sebevraždu. Jsem sběratel, zbraně byly znehodnocené. A perkusní revolver jsem nestihl nahlásit,“ uvedl Suslov.

TRPÍ DEPRESEMI

Podle spisu je obžalovaný muž v invalidním důchodu kvůli depresím. Nepopíral, že je sám konzumentem drogy. Jak uvedl, důchod mu k živobytí nestačí, proto opravuje motorky. Rok pobíral dávku státní sociální podpory, příspěvek na bydlení. Svůj dřívější úpadek řešil oddlužením. Pervitin, který u něj při domovní prohlídce nalezli policisté, měl údajně pro svoji vlastní potřebu. Domníval se, že jako uživatel může pervitin mít doma ve skřínce.

Policistům ještě tvrdil, že neměl v úmyslu pervitin prodávat ani dávat někomu dalšímu. Měl zásobu asi na dva měsíce, denně potřeboval gram. Ke rtuti sdělil, že ji nalezl asi před dvaceti lety ve volné přírodě a udělal tak dobrý skutek, že ji uzavřel a odložil v garáži. Nevěděl, co s ní, ale v malém množství ji použil ke získání zlata z polovodičových součástek, pak prý na ni úplně zapomněl.

Zbraně prý sbíral. O zbrojní průkaz sice před 10 lety požádal, ale nezískal ho. Hlavní líčení bude v České Lípě pokračovat počátkem května.