O bezmála půl milionu korun přišel loni na Silvestra 52letý muž z Novoborska. Policisté nyní z krádeže peněz obvinili dvojici mužů z Českolipska, kterým hrozí pětileté vězení.

Majitel peněz se netajil tím, že nevěří bankám a peníze si raději ukládá doma do malého trezoru. Tato informace se jednoho dne donesla k nesprávným lidem, a to k 33letému recidivistovi z Českolipska a jeho 42letému známému, který měl rovněž v minulosti problémy s dodržováním zákonů. Společně se rozhodli, že se trezorek pokusí získat a pro zlodějskou výpravu využili silvestrovský večer.

Soud, soudce - Ilustrační foto
Soud v České Lípě poslal surovce v podmínce do vězení. Ten se na místě odvolal

„Předpokládali, že se muž doma nebude zdržovat celou noc a odejde někam slavit příchod nového roku. Tenhle plán jim nakonec vyšel. Majitel byt opustil kolem 21. hodiny a mladší z dvojice do něj hned potom vnikl,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková. Trezor pachatel našel v ložnici ve skříni pod oblečením a uvnitř objevil 640 000 korun v bankovkách a mincích. „Peníze si komplicové ještě téhož večera spravedlivě rozdělili, ale za pár dní byli zase bez koruny, protože s nimi zaplatili nějaké dluhy a větší část lupu naházeli do výherních automatů,“ dodala mluvčí.

Majitel bytu zjistil, že mu peníze chybí až o dva týdny později, protože trezorek každý den nekontroloval a zloděj po sobě v bytě nezanechal žádné viditelné stopy. Kriminalisté oba pachatele přesto dokázali vypátrat a počátkem května a obvinili je ze spolupachatelství na krádeži, za kterou jim hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Mladší z nich se navíc zodpovídá z přečinu porušování domovní svobody. „Jeho kamaráda za tento skutek nestíháme, protože on do bytu nevstoupil a hlídal situaci na chodbě. Jednalo se o bytový dům  ve starší zástavbě na Novoborsku,“ sdělila Baláková.