Přes 150 tisíc filmů nejrůznějších žánrů sdílel podle policie 52letý muž z počítače své známé na Českolipsku. Hrozí mu až osm let odnětí svobody a náhrada škody majitelům autorských práv k nelegálně poskytovaným dílům. „Majitelé práv vyčíslili škodu, kterou jim svojí činností způsobil, částkou 88 milionů korun,“ podotkla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Obyvatelé drážního domku v Lípě.
V Kravařích mají problém s bezdomovcem, který obsadil jednu z ruin

Kriminalisté však při stanovení škody vycházeli z nejnovějšího rozhodnutí Nejvyššího soudu, který přesně definuje, co může a nesmí být hodnota škody. Oproti dřívější praxi už škoda není prostým součtem ceny lístku do kina nebo DVD, které si ti, kdo si film zdarma stáhli z internetu, nezakoupili. Přesto je částka, složená „pouze“ z marží, jež by majitelé práv mohli utržit, stále značná. „Vyšetřovatelé vyčíslili způsobenou škodu na 15 milionů korun,“ upřesnila Baláková.

Vlastníci autorských práv se mohou se zbytkem případného nároku na náhradu škody obrátit na občanskoprávní soud, který může pachateli s přechodným bydlištěm na Ústecku uložit povinnost nahradit i další vzniklou škodu. Je tak možné, že pirát bude škodu splácet do konce svého života.

Sociální sítě, ilustrační foto
Odjezd do ciziny žena oznámila na facebooku, známý ji vykradl

Pro kriminalisty nebylo úplně snadné odhalit totožnost obviněného, protože filmy sdílel z počítače, který ovládal dálkově a měl ho uložený v bytě své známé na Českolipsku. „Ta o jeho trestné činnosti neměla ani ponětí. V průběhu trestního řízení policisté tento počítač při domovní prohlídce v jejím bytě zajistili. Na případu jsme spolupracovali s Českou protipirátskou unií,“ dodala Baláková.

O tom, že obviněný filmy nesdílel jen z čiré lásky k bližním, svědčí skutečnost, že že si touto činností mezi lety 2014 až 2017 vydělal téměř 190 tisíc korun. „Sdílel ze serverů několika společností. S nimi uzavřel smlouvu o prodeji kreditu, který získával ve chvíli, kdy si nahraný film někdo stáhl,“ popsala policejní mluvčí systém snadného, ale nebezpečného přivýdělku. Obviněného policie stíhá na svobodě, protože v přípravném trestním řízení s kriminalisty spolupracoval a ke všemu se doznal.

Českolipský deník.
KRÁTCE: Doksy se dočkají pediatra. Začal předprodej na koncert kapely Kryštof

Oproti situaci před několika lety se i v České republice začínají prosazovat internetové služby, které zábavný obsah nabízejí v přijatelném komfortu, legálně a za rozumnou cenu. Za maximálně několik stokorun měsíčně nabízejí mezinárodní společnosti typu Netflix, iTunes nebo Spotify přístup k obrovskému množství filmů nebo hudby.

Lidé se také začínají vracet do kin. Podle statistiky České unie distributorů narostl mezi lety 2015 a 2016 počet diváků o více než dva miliony na téměř 16 milionů za rok, přičemž tato hodnota se na zhruba stejné úrovni držela i loni. Klesá naopak míra internetového pirátství týkajícího se softwaru. „V Česku se užívá 32 % nelicencovaného softwaru, nejméně v historii, ale stále nedosahujeme 28 % průměru EU,“ připomněl Jan Hlaváč ze společnosti BSA, jež softwarové pirátství monitoruje.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje v pátek 1. června zahájil provoz nové stanice v Doksech na Českolipsku.
Profesionální hasiči budou v Doksech sloužit zatím jen přes den