Muž, který vynesl Českolipsko na vrchol žebříčku chlípnosti, se dál vyhýbá soudu. Ukrajinec Andrej Buchalo, který přes internet kontaktoval kolem čtyř set nezletilých dívek s nejrůznějšími sexuálními nabídkami a 118 z nich opravdu zneužil, se včera znovu nedostavil k přelíčení Okresního soudu v České Lípě.

Údajnému ukrajinskému zvrhlíkovi tak nyní hrozí stíhání jako proti uprchlému. K tomu ale možná nedojde. „Soud totiž zřejmě bude žádat o vydání mezinárodního zatykače na Buchala," uvedl pro Deník zdroj obeznámený s případem. Oficiální vyjádření soudu se včera nepodařilo získat.

Řádil i na Aukru

V souvislosti s včerejším soudním líčením vyšly najevo také nové skutečnosti, o kterých se dosud nevědělo. Buchalo například není souzen pouze za mravnostní, ale také za rozsáhlé majetkové delikty. Kromě nabízení sexuálních aktivit nezletilým dívkám se internetový ďábel Buchalo podle obžaloby dobře „bavil" i na aukčním portálu Aukro.cz.

V listopadu 2008 tu například nabízel ke koupi podlahové hodiny za tři a půl tisíce korun, které vůbec neměl a jeho jediným cílem bylo z někoho vylákat peníze. Na nabídku se ozval muž, který požadovanou částku plus poštovné složil na Buchalův účet. Z obžaloby vyplývá, že Buchalo mu za to poslal obyčejné hodiny na tužkové baterie.

V červenci 2009 zase nabízel iPhone 3G za 9 099 Kč. Sedmadvacetileté ženě z pražských Vinohrad, která složila peníze na jeho účet, neposlal už vůbec nic. Buchalo takto nabízel cokoliv: autorádio, televizi, fotoaparát nebo i nádoby s metalickou barvou. Obžaloba zjistila hned 23 jeho případů nezákonného obohacení na aukčním portálu.

Dívky od nás

Mnohonásobně větší část obžaloby tvoří popis jeho internetových aktivit se sexuálním podtextem. Součástí obžaloby jsou výpovědi nezletilých dívek, přičemž nejmladší z nich bylo devět let. Řada z nich pochází z Českolipska, Buchalo sem za nimi nejčastěji do České Lípy a Nového Boru jezdil.

Ukrajinec uvedl vloni v červnu při zahájení soudního líčení v reakci na obžalobu, že vůbec neuvažoval, že by chtěl někoho zneužít. „Všechno se dělo dobrovolně, žádné násilí v tom rozhodně nebylo," řekl pohledný mladý muž. Tvrdil, že znal jen internetové přezdívky dívek.