Už pět měsíců policisté v Libereckém kraji pátrají po muži, který v několika případech vylákal pomocí neotřelé historky peníze z pracovníků různých prodejen. K prvnímu případu došlo na začátku loňského listopadu, kdy postarší muž navštívil prodejnu s drogistickým zbožím v centru Liberce. Aby dodal svému požadavku na důvěryhodnosti, obsluze se nejprve představil a posléze požádal o vyplacení částky, kterou mu má údajně dlužit majitel prodejny. Požádal obsluhu o vyplacení této částky v české měně. „Pracovník prodejny seriózně vypadajícímu a jednajícímu muži částku vyplatil, ovšem až při zpětném ověření u majitele zjistil, že právě stal obětí podvodníka. Postarší muž si tak během chvilky přišel na částku 2 500 korun,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Případ jako přes kopírák se udál také 17. prosince na pobočce prodejny potravin v Jablonci nad Nisou. Muž opět svým nenuceným a velmi seriózně vedeným rozhovorem vzbudil u obsluhy dojem, že mu nepřítomný majitel obchodu dluží finanční prostředky v cizí měně. Stejně jako v předchozím případu požádal muž obsluhu prodejny o vyplacení částky v českých korunách. Jakmile filuta obdržel 2 500 korun, z prodejny kvapně odešel. I zde se obsluha stala obětí promyšleného jednání.

KD Crystal.
Kultura v regionu zamrzla. Pořadatelé ruší tradiční akce

Po kratší odmlce se muž vrátil do Liberce, aby se znovu připomněl. Ve středu 26. února, krátce před polednem, vstoupil do jedné z prodejen obchodního domu v centru Liberce. Obsluhu okamžitě oslovil s tím, že si u něho majitel prodejny objednal nákup cizí měny. Aby mohl nákup valut uskutečnit, potřebuje však 2300 korun, o které obsluhu vzápětí požádal. „Žena za pultem zareagovala velmi pohotově, neboť postaršímu muži okamžitě sdělila, že si informaci u majitele prodejny ověří. Jakmile tuto skutečnost muž vstřebal, z prodejny urychleně odešel,“ dodal Robovský.

K dalšímu případu, který policisté v Liberci evidují, došlo ve středu 11. března. Krátce po půl jedné odpoledne vstoupil muž do prodejny s textilním zbožím v centru Liberce, kde opět ihned oslovil obsluhu prodejny. Muž se nejprve dotázal na vedoucí prodejny a spustil naučenou historku o nákupu cizí měny. Dožadoval se vyplacení smluvené částky ve výši 1000 korun, kterou mu obsluha v dobré víře vydala.

Bezpečnostní kamera umístěná uvnitř obchodu muže odpovídajícího popisu i z předchozích případů zaznamenala.

Na mezinárodní tábor pro děti z dětských domovů se do Hamru sjíždějí děti z pěti evropských zemí.
Nad tábory dál visí otazník. Organizátoři pokračují v přípravách

Policisté žádají případně svědky a osoby, které muže na fotografiích poznávají, aby se přihlásili prostřednictvím bezplatné linky 158, na  čísle 974 467 100, případně přímo na služebně Obvodního oddělení Liberec – centrum. „Zároveň žádáme pracovníky dalších možných prodejen, kde by se muž odpovídající popisu mohl domáhat vyplacení financí pod stejnou legendou, aby se vyšetřujícím policistům přihlásili také.
Uvítáme veškeré informace, které mohou výrazným způsobem dopomoci k objasnění případů a zjištění mužovi totožnosti,“ vyzval Robovský.

Podezřelému podvodníkovi je 60 až 70 let, je zavalité postavy, 165 až 170 vysoký, má šedivé až bílé vlasy sčesané na patku. Muž má výrazný šedivý knír a široký nos. Oblečen byl do černých kalhot, šedé šusťákové bundy na zip s černými manžetami a s černými zipy kapes na prsou.

„Liberečtí policisté v případu zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání přečinu podvodu, za který v případě odsouzení může pachateli hrozit trest odnětí svobody až na dvě léta, peněžitý trest nebo zákaz činnosti,“ doplnil mluvčí.