ZLATÁ CIHLA Z PLASTU

„Poté, co přepravci zaplatil uvedenou částku a převzal si balíček, nestačil se po rozbalení divit. Místo cenného kovu uvnitř nalezl plastovou atrapu vyhlížející coby jako zlatá cihla," popsal událost policejní mluvčí Jan Čížkovský s tím, že poškozený muž se následně obrátil na policisty ve Špindlerově Mlýně.

AŽ DVA ROKY VĚZENÍ

Za takový podvod by nečestný prodejce mohl skončit u soudu a rozsudkem až dva roky vězení.

„Platba předem je v některých případech sázka do loterie," dodal Čížkovský.

„Aktuální cena trojské unce je 29 632,96 korun, respektive v přepočtu na gramy pak 952,74 za gram," uvedl současné ceny na trhu s drahými kovy marketinkový manažer České mincovny v Jablonci Lukáš Jokl s tím, že kurz se mění ze dne na den, respektive i z hodiny na hodinu.

Je jasné, že kilo zlata by mělo stát, i kdyby na „bazaru", kolem 950 000 korun. Ve slitcích označených nápisem a puncem zhruba o necelých dvacet tisíc více.

„Domnívat se, že by takovou hodnotu chtěl někdo prodat za desetinu, je bláhovost," poznamenala Alena z Jablonce. Spolu s manželem se rozhodli, že investice do zlata nezatíženého DPH, tedy slitků, a vysokogramážních medailí je ta nejbezpečnější. I obchodníci s investičním zlatem slitky zpět vykupují za poměrně příznivou cenu.