Celníci přišli na miliony nelegálních cigaret, tisíce kilogramů tabáku, výrobní linku a stodvacetimilionový únik na daních. Na případu s krycím názvem Střecha pracovali celníci Sekce pátrání Generálního ředitelství cel od loňského roku do letošního června.

Během domovních prohlídkek zajistili 17 697 320 kusů nelegálních cigaret, 11 197 kilogramů tabáku a zadrželi 22 osob cizí státní příslušnosti. „Při prověřování trestného činu celníci zadokumentovali přepravu a distribuci více než šesti a půl milionu cigaret. Celková škoda na dani byla prozatím vyčíslena na 120 milionů korun,“ informovala mluvčí celníků Martina Kaňková.

Při vyšetřování čeští celníci spolupracovali s moldavskými, rumunskými a ukrajinskými úřady. Prvotní podezření celníci nabyli loni v říjnu, kdy cizí státní příslušník měl u Kutné Hory nehodu s nákladním vozem. Ukázalo se, že v nákladovém prostoru cizinec převážel desítky tisíc nelegálních cigaret. Kontraband pašoval z Polska. Poté skupina osob začala cigarety vyrábět v České Lípě a skladovala je na Moravě, odkud byly dále distribuovány koncovým zákazníkům.

„Při domovních prohlídkách našli celníci velké množství tabákového odpadu a odpadu z výroby, komponenty k výrobě cigaret, kompletní výrobní linku, řezačku a sušičku tabáku, telefony,“ dodala Kaňková. Zajistili také hotovost ve výši 30 000 eur (zhruba 740 000 korun), peníze na bankovních účtech, osobní vozidlo BMW v hodnotě 2 300 000 korun a kamion.

Obvinění jsou nyní ve vazbě a případ celníci předali do vyšetřování Krajskému ředitelství policie hlavního města Prahy, Službě kriminální policie a vyšetřování.