Občan Mongolska hledal v polovině loňského prosince na internetu finanční výpomoc ve formě půjčky. Zaujala ho nabídka nebankovní společnosti, jejíž jméno si už nepamatuje, ale ví, že měla sídlo na Seychelách s jediným zastoupením pro Českou republiku v Ostravě.

Chtěl si půjčit 100 000 korun. Nejprve vyplnil předepsaný formulář a následně sms zprávou obdržel pozvánku k osobní schůzce se zástupcem firmy. Ta se konala 30. prosince v kavárně na Václavském náměstí v Praze. „Zde cizinec s minimálními znalostmi českého jazyka za přítomnosti své krajanky, která ovládá češtinu lépe než on, ale méně, než bylo k takovému jednání zapotřebí, podepsal velmi nevýhodnou dohodu," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Zástupce finanční společnosti cizinci přislíbil hladký průběh vyřízení úvěru a požadoval přitom předem zaplatit tzv. pojištění ve výši 8 500 korun. Mladý muž částku zaplatil a potom podepsal to, co neměl. Kvůli neznalosti českého jazyka podepsal listinu, ve které mu společnost přislibuje, že se vynasnaží pro klienta získat úvěr 100 000 korun a za náklady s tímto úsilím spojené si účtuje částku 8 500 korun. „Tudíž firma se tímto zavázala pouze k vynaložení velkého úsilí, nikoliv ke skutečnému zprostředkování peněz," upřesnila Baláková.

Je velmi pravděpodobné, že i když firma žádné peníze do dnešního dne pro klienta nesehnala, a v budoucnosti nejspíš nikdy nesežene, nebude její jednání možné postihnout podle trestního zákoníku. Policisté nyní případ důkladně prověřují a analyzují.