Přijel pracovat na Českolipsko, ale přitom trpěl vážnou infekční chorobou a zatajil to. Při lékařském vyšetření dokonce místo sebe podstrčil svého zdravého švagra.

I takové zápletky má příběh devětatřicetiletého cizince ze Střední Asie, kterého nyní cizinecká policie v Liberci obvinila ze šíření nakažlivé lidské nemoci.

Muž koncem loňského roku zažádal na české ambasádě v hlavním městě své země o dlouhodobý pobyt v České republice za účelem zaměstnání. Protože se v této středoasijské zemi, kterou policisté odmítli konkretizovat, vyskytují velmi často nakažlivá onemocnění, je součástí žádosti o dlouhodobý pobyt i potvrzení o zdravotním stavu.

Protože vše bylo v pořádku, získal vízum a letos v únoru přicestoval do Česka. Přihlásil se k pobytu u cizinecké policie a zamířil na Českolipsko do fabriky, která ho měla zaměstnat. Podmínkou přijetí do firmy bylo preventivní prošetření současného zdravotního stavu cizince. K lékaři se dostavil i se svým tlumočníkem a výsledek lékařské prohlídky byl opět kladný.

Cizinec ve skutečnosti trpěl závažnou infekční chorobou, věděl o tom a doufal, že to udrží v tajnosti. „Na jeho nemoc se však brzy přišlo díky nešťastné náhodě. Letos v březnu se stal účastníkem dopravní nehody a s lehkým zraněním byl převezen na ošetření do Krajské nemocnice v Liberci," popsala Vladimíra Šrýtrová, mluvčí krajského policejního ředitelství v Liberci. „Zde musel podstoupit rentgenové vyšetření a vyšetření spojené s odběrem krve. Z výsledků lékaři stanovili podezření na jednu z nakažlivých nemocí. O pár dní později se potvrdilo."

Lékaři mezitím informaci o závažné chorobě předali cizinecké policii a ta začala prošetřovat, jak to, že se Asiatovi podařilo infekci skrývat. Ve spolupráci s českou ambasádou policisté zjistili, že při žádosti o pobyt v ČR předložil cizinec lékařskou zprávu, sloužící pro změnu zaměstnavatele. Nešlo o žádné kompletní vyšetření.

„Navíc z lékařských zpráv určených pro zaměstnavatele na Českolipsku se zjistilo, že vyšetření místo něj podstoupila jiná osoba, a to konkrétně jeho švagr, který s ním přišel k lékaři jako jeho doprovod. Oba muži se rozhodli podvést úřady a cíleně se zaměnili. Na skutečný zdravotní stav cizince se přišlo až v liberecké nemocnici," doplnila mluvčí Šrýtrová.

Cizinec se policistům také přímo doznal, že od počátku podání žádosti o udělení víza o svých zdravotních potížích věděl, ale záměrně nevyhledal lékařské ošetření z obavy, že by mu pobyt nebyl udělen a léčil se sám.

Stíhaný je nyní i jeho švagr, který mu při pokusu obelhat úřady napomáhal. Policisté ho obvinili také ze šíření nakažlivé lidské nemoci a hrozí mu stejný trest. Kromě uvedeného trestu může soud rozhodnout o jejich vyhoštění.

Nemocný cizinec se od března léčí na infekčním oddělení jedné z pražských nemocnic, kde by měl být až do listopadu. Následně jej čeká několikaměsíční ambulantní léčba.