Brutálního útoku se od svého syna dočkala včera ráno v Jablonci nad Nisou šedesáti devítiletá matka. K incidentu došlo v bytě v ulici Boženy Němcové, kde se oba v uvedenou dobu nacházeli. Po útoku utrpěla žena vážná zranění. Případ řeší jablonecká policie.
Třiceti tříletý muž zaútočil na svou matku v šest hodin ráno. Důvodem napadení měly být rodinné neshody. Řešení takto radikálním způsobem u muže ovlivnil zřejmě i fakt, že byl pod vlivem alkoholu. To však nic na jeho počínání nezlehčuje. „Muž matku napadl pěstmi do obličeje a hlavy, škrtil ji, způsobil jí zlomeninu nosu, očnice, sanice, zápěstí ruky a otřes mozku. Žena se z napadení bude léčit nejméně šest týdnů,“ přiblížila poranění, jenž napadená žena utrpěla, mluvčí Policie ČR v Jablonci nad Nisou Ludmila Knopová.
Útočník potom, co zbil svou matku, byt opustil a nezavolal ženě jakoukoliv pomoc. „Muž byl policií obviněn z trestného činu ublížení na zdraví, za což může být potrestán odnětím svobody v trvání až osmi let,“ uvedla dále mluvčí jablonecké policie.
Vzhledem k tomu, že byl útok brutální, podala policie návrh na vzetí útočníka do vazby. Státní zástupce se však s tímto návrhem neztotožnil a muž je dále vyšetřován na svobodě.
Útoků doma přibývá
Podle zkušeností organizací zabývajících se domácím násilím případů útoků přibývá. Zvýšený počet případů domácího násilí každoročně zjišťuje například krizová linka DONA. Zatímco v roce 2002 přijala linka zhruba 2800 hovorů, loni jich bylo téměř 3600. V sedmi z deseti telefonátů, které se týkaly domácího násilí, volaly o pomoc ohrožené osoby a oběti. Ve čtvrtině případů to byli zachránci, například sousedi či příbuzní. Čtyři procenta hovorů připadla na profesionály, kteří obětem pomáhají. Zbytek představovali svědci či dokonce samotné násilné osoby.
V 95 procentech případů byla terčem útoků žena. V 92 procentech případů se násilně chovali muži, v osmi procentech ženy. Tři pětiny telefonátů se týkaly násilí mezi manželi. Desetina hovorů popisovala výpady mezi druhem a družkou, stejný podíl pak mezi rodiči a dětmi. V sedmi procentech se útoky odehrály mezi bývalými manželi. Desetina hovorů se týkala násilí vůči prarodičům, sourozencům či partnerům.
Přibývá napadení seniorů
Čtvrtina volání na DONA linku kvůli domácímu násilí se týkala útoků psychických, desetina fyzických. Tělesný i duševní nátlak se objevil ve více než třech čtvrtinách případů. Nejčastěji volající zmiňovali bití, výhrůžky, ponižování, omezování svobody a ekonomické vydírání. Časté bylo i neustálé pronásledování. Děti byly svědkem útoků v téměř osmi z deseti případů, ve 13 procentech se staly obětí.
Podle záznamů DONA linky přibývá hovorů od seniorů, kteří jsou vystaveni násilí dlouhodobě. Výrazněji roste zvlášť počet volajících mužů. Loňský výzkum STEM pro Bílý kruh bezpečí ale nepotvrdil, že by tato skupina byla ohrožena víc než jiné a že by se starší muži stávali obětí častěji. Výsledky výzkumu naopak ukázaly, že domácí násilí se vyskytuje velmi často i v nesezdaných párech.