Na loňský Štědrý den asi nikdy nezapomene Zdenka Stará z Kamenice u Zákup na Českolipsku.
Když zrovna na kuchyňské lince připravovala rybí polévku, brutálně ji fyzicky napadl bývalý manžel, se kterým bydlela i po rozvodu v jedné domácnosti. Ze štědrovečerní večeře a rozbalování dárků pod stromečkem tak nakonec nebylo nic. Žena putovala k ošetření do nemocnice.
Včera Krajský soud v Liberci, k němuž se napadená mladá žena po pro ni neuspokojivém rozsudku okresního soudu odvolala, v podstatě potvrdil jen původní trest.
Muž nebyl odsouzen ani k podmínečnému odnětí svobody, jen se musí ambulantně léčit na psychiatrii. Bolestné, vyměřené prvním soudem ve výši 1800 korun, které je povinen násilník vyplatit exmanželce, krajský soud zvýšil o tři tisíce. Další peníze musí muž zaplatit zdravotní pojišťovně.
“Jsem zklamaná. Myslím si, že podmínku by si za takové domácí násilí zasloužil,“ podotkla Zdenka Stará.
Ruply mi nervy, říká exmanžel
Exmanžel se už při prvním líčení hájil tím, že v době napadení nebyl příčetný. „Ruply mi nervy, v té chvíli jsem se neovládal a nevěděl jsem, co dělám,“ vysvětloval s tím, že se předtím s bývalou manželkou pohádali.
Soud nařídil odborné prozkoumání jeho psychiky. Ve znaleckém posudku stojí, že Petr Starý trpí smíšenou poruchou osobnosti a má sníženou schopnost ovládání.
Soud uznal násilníka vinným z trestného činu ublížení na zdraví, nicméně upustil od uložení trestu. Násilníkovi pouze uložil ochranné psychiatrické léčení.
„Surově mě mlátil hlava nehlava. Zlomil mi nos. Polil mě horkým čajem, a když jsem bezvládně ležela na zemi, tak do mě ještě kopal,“ vzpomínala Zdenka Stará, která se léčila ze zranění zhruba měsíc.