Sedmkrát na poště a jednou na čerpací stanici vytáhl pachatel pistoli. Osmkrát si troufl mířit lidem do obličeje. Pět měsíců křižoval Libereckým krajem, tipoval objekty a loupil. Celkem si odnesl přes 180 000 korun. Dvakrát odešel s prázdnou. Minulý týden si pro něj přijeli kriminalisté z Jablonce.
Lupič pochází z Tanvaldska a k řešení situace se svými dluhy si vybral loupežné řemeslo. Pečlivě se na něj připravil. Možná proto se mu dařilo tak dlouho unikat. „Pachatel věděl, jak se má chovat. Někdo mu asi dobře poradil,“ řekl zástupce jablonecké policie Pavel Langr. Nenosil telefon, měnil značky aut, střídal vozy.
Sérii přepadení začal v březnu v Mladějově. Pokaždé si přišel objekt prohlédnout, věděl kde zaparkovat, a zajistil si únikovou trasu. Pak už pokračoval v dalších obcích.
Následovala pošta v Loužnici, Vestci, Bratříkově. Pak se vydal i mimo kraj. Přepadl poštu v Tatobitech na Jičínsku. Vrátil se do míst, kde to dobře znal a loupil v Plavech a Albrechticích.
Jeho poslední “štací“ byla obec Bílý Potok. „Původně měl namířeno jinam. Kriminalisté se ale po loupeži v Albrechticích rozhodli některé vytipované pošty sledovat,“ řekl ředitel Policie ČR v Jablonci Josef Rašín. A lupič si jich všiml. Proto se na svou poslední poštu vydal na Frýdlantsko.
Již věděl, že mu je policie na stopě. Když z Bílého Potoka po deváté hodině ujížděl, vyhodil postupně pistoli, zásobník i oblečení. „To už mu ale nepomohlo. Vyzvedli jsme si ho doma,“ dodal Pavel Langr.
Po každé loupeži policie uzavřela okolí a kontrolovala auta. Po přepadení pošty v Loužnici uvízl v jejich síti i pachatel. „Nic u sebe neměl a nemohli jsme vědět, že to je on,“ vysvětlil Josef Rašín. Pachatel nebyl nikdy trestán. Proto v té době ještě prošel prvním policejním sítem.
„Při výslechu pachatel přiznal všech osm loupeží a řekl, že je rád, že to má za sebou,“ řekl Josef Rašín. K dluhům se nechtěl vyjádřit, ale některé měl i u lichvářů a pohybovaly se ve statisících. V sobotu na něj Okresní soud v Jablonci uvalil vazbu. Nyní je ve věznici v Liberci.