Necelý týden stačilo libereckým kriminalistům k dopadení trojice povedených zlodějíčků. Navíc jim prokázali, že mají na svědomí fingovanou krádež za několik set tisíc korun.
„V pondělí ráno vyjížděli policisté na oznámení týkající se vloupání do prodejny potravin na ulici Ještědské v Hanychově. Pachatel vnikl do kanceláře prodejny, ve které se nacházel trezor s tržbou, která se pohybovala v řádech statisíců. Zmizely peníze i různé druhy cigaret,“ popsala událost mluvčí Policie ČR v Liberci Vlasta Suchánková.
Kriminalisté bezprostředně v počátcích pátrání však pojali podezření, že se krádež neodehrála tak, jak osoby, které s ním měly co dočinění, říkají.
„Jak později kriminalisté zjistili, za celým případem „stál“ devatenáctiletý muž, který byl v pozici zástupce vedoucího prodejny potravin. Měl tedy od objektu klíče, věděl, kde je uložený trezor a znal také částku, která se v něm nachází,“ přiblížila strůjce zločinu policejní mluvčí. Mladík se domluvil se dvěma dalšími komplici z Českolipska a společně nafingovali, po zavírací době, vloupání do trezoru. Ten otevřeli klíčem a vzali z něho tržbu. S sebou odnesli i cigarety za několik desítek tisíc korun.
„Zkušení kriminalisté však již od počátku šetření a vyhodnocení situace na místě činu zjišťovali skutečnosti, které nasvědčovaly tomu, že je událost pouze amatérsky nafingovaná, a že se pachatel dopustil spousty chyb,“ poznamenala Vlasta Suchánková.
Devatenáctiletý mladík pocházející z Českolipska a pracující jako zástupce vedoucího prodejny, byl již libereckými kriminalisty zadržen. Ve spolupráci s kriminalisty z České Lípy byli zadrženi i další dva osmnáctiletí spolupachatelé. Všichni tři svou trestnou činnost doznávají. Osmnáctiletí spolupachatelé byli již v minulosti za obdobnou trestnou činnost policisty vyšetřováni.
Všechny tři mladíky už policejní komisař obvinil z trestného činu krádeže a jsou nadále vyšetřování na svobodě. Za provedený delikt jim hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.
Policisté v současné době ještě vyšetřují, kolik přesně korun bylo v trezoru. Sečíst se musí také přesná škoda, kterou způsobili zloději odcizením cigaret.
Trojice přitom od pondělí, kdy krádež uskutečnila, nelenila. Velmi rychle „naložila“ se nečestně získanými penězi. Mladíci si za více jak osmdesát tisíc korun pořídili dva vozy typu Ford Escort a mobilní telefon za více jak sedm tisíc korun.
Obě auta i mobilní telefon policisté zajistili. Rovněž i další peníze na hotovosti, které pocházely z vyšetřované krádeže.