Křížem krážem po České Lípě a okolí ujížděl loni na podzim policistům z různých koutů okresu místní mladík Dominik Mošna. Zastavily ho až propichovací pásy nastražené na cestě. Protože přitom s velkou pravděpodobností ohrožoval náhodné kolemjdoucí, řidiče i zasahující policisty, hrozí mu až šest let vězení.

„Normálně bych jel autobusem, ale zaspal jsem do práce. Nechtěl jsem přijít o zaměstnání, tak jsem jel autem,“ vysvětloval při výslechu Mošna důvody, pro které usedl i přes soudem vyslovený zákaz řízení za volant svého fordu. Před soudem nejdříve odmítl vypovídat, proto soudce Milan Vencl přečetl jeho výpověď z policejního protokolu.

Ilustrační foto
Honička jako z filmu, před policií prchal motorkář

Mošnova asi sedmikilometrová cesta do práce v českolipské průmyslové zóně proběhla v poklidu, zatím bez zájmu policie. Ale kvůli tomu, že usedl za volant i přes zákaz řízení, si někdo jeho konání zřejmě povšiml. „Dostali jsme hlášení, tak jsme tam jeli,“ vysvětlil před soudem v den incidentu sloužící policista, jak se ocitli u parkoviště vedle továrny v době, kdy Mošnovi končila směna a chystal se vyrazit domů. Policista potvrdil i to, že se měli zaměřit konkrétně na zelený ford.

Jen co se ale rozblikaly majáky, Dominik Mošna šlápl na plyn a honička začala. „Něco mi cvaklo v hlavě, bál jsem se,“ popsal obviněný důvody, proč policistům hned nezastavil a namísto toho se vydal na zběsilou jízdu po regionu.

Michal Hrůza
Michal Hrůza zazpívá v České Lípě hity i písně z nového alba

ZBĚSILÁ JÍZDA

Z průmyslové zóny se stíhaný řidič vydal směrem do centra České Lípy, rychlostí vysoce přesahující zákonné limity. „Cestou nám mávaly děti, modlil jsem se, aby zůstaly jen u mávání,“ popsal nervy drásající jízdu Hrnčířskou ulicí jeden z policistů. Káravě se přitom na obviněného díval.

Na relativně nepřehledné křižovatce s Děčínskou sice svítila červená, ale ani to mladého jezdce nezastavilo, projel a suverénně uháněl dál. V chvostu za ním přitom postupně přibývala policejní vozidla. Na několika místech se další jednotky vlastními vozidly pokoušely řidiče zablokovat, ale bezvýsledně.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. Ilustrační foto.
Záchranáři všech druhů se potkali ve Sloupu. Řešili i přípravu na blackouty

V jednom úseku se podle zasahujících policistů Mošna snažil dokonce vytlačit jejich vozidlo ze silnice. „Musel jsem strhnout řízení a skončil jsem ve smyku,“ uvedl řidič policejního vozu.

To už obviněného před soudem rozmluvilo a začal se bránit, že prý o policistech nevěděl. „Měl jsem je v mrtvém úhlu,“ řekl Mošna. K odporu má důvod, pokud se mu úmysl prokáže, hrozí mu odsouzení mimo jiné za útok na úřední osobu.

Celá honička skončila po desítkách rychle ubíhajících kilometrů za plného provozu v Zahrádkách, kde policisté nastražili pás s hřeby. Ani to ale nepřineslo okamžitý výsledek. „Jsou tam takové jehly, jen o něco silnější než ty k odběru krve. Díky tomu nedojde k náhlému poklesu tlaku v pneumatikách a vozidlo se nestane okamžitě neovladatelným,“ popsal funkci zadržovacího pásu ten policista, který ho na Mošnu nastražil. Než se kola úplně vyfouknou, trvá to podle něj asi 200 metrů. To se v tomto případě i potvrdilo.

V Sokolské ulici se bude pracovat do poloviny června.
Opravy v Sokolské omezí chodce. Autobusy MHD staví jinde

S rozpíchanými gumami už policistům stačilo komíhající se auto dojet, zablokovat a řidiče pomocí „hmatů a chvatů“ zadržet. Ještě předtím ale stihl Mošna způsobit šok protijedoucímu řidiči. „Z ničeho nic začal předjíždět kamion. Jediné štěstí, že to bylo v dostatečně širokém úseku a já stihl uhnout,“ vyprávěl před soudem stále notně naštvaný svědek. „Pánovi se chci omluvit, ale ty gumy neměly žádnou trakci,“ popsal své trable s manévrováním Mošna.

Ten před soudem nestál poprvé. Za krádež auta dostal podmínku a 18 měsíců zákaz řízení. Líčení s ním bude pokračovat v květnu.