Hoch a dívka ve věku devatenáct a osmnáct let přijeli z Holandska do České republiky na rodinnou dovolenou. V inkriminovaný večer se oba mladí turisté vydali na toulky Novým Borem. Narazili zde na místní dvojici muže a ženy, která je zdejším policistům dobře známá a často se stýká s místními bezdomovci, navíc má problémy s užíváním návykových látek. Všichni se společně dali do hovoru na novoborském autobusovém nádraží a přitom se posilňovali alkoholem a marihuanou.

Pomalovali nádraží

Z kamerových záznamů není zcela patrné, kdo vytáhl sprej a namaloval první obrázek na nádražní budovu, ale zaměstnanec městské policie skrz bdělé oko kamer nakonec mohl v přímém přenosu pozorovat všechny členy samozvaného okrašlovacího spolku, jak se věnují své produkci. Okamžitě proto telefonicky kontaktoval své kolegy strážníky a rovněž policisty z místního obvodního oddělení policie. Ti vyjeli na místo, kde nevybouřené „umělce" zadrželi.

„V době zadržení nadýchala šestadvacetiletá Češka 4,42 promile alkoholu a její krajan 2,95 promile alkoholu," říká českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Mladí Dánové byli o poznání v lepší kondici, dívka nadýchala 0,28 promile a mladý muž nebyl pod vlivem alkoholu vůbec. Horší to už bylo s jinými návykovými látkami. Marihuanu kouřili všichni.

Policisté povedený čtyřlístek po nezbytných administrativních úkonech umístili do policejní cely a zahájili úkony zkráceného přípravného řízení pro spáchání přečinu poškození cizí věci. „Město Nový Bor odhaduje náklady na odstranění jejich nápisů na nejméně 8 000 korun, nicméně konečnou částku ještě upřesní," dodává Baláková s tím, že všichni zadržení si už převzali záznam o sdělení podezření z přečinu poškození cizí věci a vzhledem k tomu, že dva z podezřelých jsou cizinci, v zadržení i nadále zůstávají v rámci zkráceného přípravného řízení.

Zatímco si duo z Novoborska počká na verdikt soudu na svobodě, o Dánech rozhodne Okresní soud v České Lípě nejpozději do neděle. Hrozí jim odnětí svobody až na jeden rok.