"Pan Ivan Schovanec, který seděl vedle manželky na sedadle spolujezdce, z auta vystoupil a běžel se na řidiče podívat, aby zjistil, jak na tom po havárii je. Když otevřel dveře auta, uviděl před sebou opilého staršího muže, který jednou rukou držel volant a druhou otevřenou lahev piva. Na předním sedadle si ještě vezl basu piv, ze které se zřejmě obsluhoval i při jízdě," uvedla tisková mluvčí policie Ivana Baláková.

Řidič z havarovaného vozu sice nebyl zraněný, ale mluvil nesrozumitelně a sotva se držel na nohou. Vystoupil z auta, aby se podíval, jak dopadlo po srážce se sloupem, ale když uslyšel, že pan Schovanec přivolá policii, zmobilizoval zbytky svých sil, nasedl do auta a začal ujíždět. "Kdyby manželé neuskočili přejel by je. Opilý muž pokračoval dál ve směru na Dolní Krupou a manželé Schovancovi za ním," přiblížila Baláková.

Senior zastavil z neznámých důvodů ještě v Kuřívodech u autobusové zastávky. Tuto příležitost pan Schovanec využil k tomu, aby se mu pokusil sebrat klíčky od zapalování. Stačil ale jen u auta otevřít dveře a chytit se volantu, v tu chvíli se opilec rozjel a pana Schovance táhnul několik metrů s sebou po silnici. "Reálně hrozilo, že mu zadními koly přejede nohy. I tuto situaci Ivan Schovanec nakonec díky své pohotovosti zvládnul bez vážnější újmy na zdraví, nicméně ho po takovém nedobrovolném kaskadérském kousku bolí ještě dnes celé tělo a má namoženou ruku," konstatovala Baláková.

Dechová zkouška řidiče

| Video: Youtube

Renault jel dál po silnici číslo 262 na Dolní Krupou a manželé v závěsu za ním. Zhruba po pěti kilometrech šofér zastavil u lesní cesty a vystoupil z auta. Pan Schovanec nezaváhal, vnikl do auta a vytáhl klíčky ze zapalování. Tím jeho jízda skončila.

"Když na místo dorazila policejní hlídka, podrobila opilce dechové zkoušce. Senior nadýchal 3,13 a při opakované zkoušce 2,61 promile alkoholu. Potom ho policisté převezli k odběru krve," řekla Baláková. Muž tvrdil, že si si dal před jízdou dvě piva a teprve po jízdě se trochu napil vodky. Tomu ale mohli policisté jen těžko uvěřit, když se v autě povalovaly dvě nenačaté lahve od vodky a on nebyl schopen vysvětlit, ze které lahve pil.

Dopravní policisté ještě téhož dne zahájili úkony trestního řízení pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a jeho vůz nechali odtáhnout. "Krajské ředitelství policie si velmi váží osobního nasazení pana Schovance, který se snažil opilcovi v jeho nebezpečné jízdě zabránit, a to se mu nakonec po velkém úsilí povedlo. Riziko, že by senior kličkováním po silnici a jízdou v protisměru způsobil vážnou nehodu, bylo vysoké a proto pana Ivana Schovance liberecké krajské ředitelství nominuje na ocenění Gentleman silnic," uzavřela Baláková.