Dvě auta a traktor tak kvůli jeho počínání za Kunraticemi u Cvikova havarovala. Incident se tehdy dostal i do televizních zpráv. Rychlejší projednání před českým soudem zbrzdil výkon jiného trestu v Polsku a nějaký čas trvalo vydání podezřelého na základě Evropského zatýkacího rozkazu.

„Vůz převzal bez klíče od neznámého člověka, kterého znal jen pod přezdívkou Bulhar. Mohl předpokládat, že vozidlo bylo kradené,“ konstatoval v obžalobě státní zástupce Libor Šuráň. Jak podotkl, obžalovaný se necítí vinen. „U nás nebyl trestán, ale v Polsku má už pět záznamů v rejstříku,“ uvedl státní zástupce k mladému muži, kterého stíhá za zločiny podílnictví a obecného ohrožení. Od českolipského soudu by Polák mohl odejít s trestem vězení v rozmezí 2 až 8 let.

Účastníci hlavního líčení předpokládali, že rozsudek v pondělí zazní, nicméně si musí počkat do prosince. Předsedkyně senátu Lucie Homolková totiž souhlasila s předvoláním tří svědků. Požádal o to obhájce Petr Sigmund, který se k žádosti rozhodl na poslední chvíli, po zhlédnutí policejního videa z honičky na frekventované silnici za Cvikovem směrem na Liberec. „Nelze hovořit o úmyslu. Obžalovaný na prvním volném místě brzdí a zastavuje,“ prohlásil obhájce. Podle něj se rozchází i svědectví o rychlostech, rovněž popíral intenzitu ohrožení ostatních účastníků silničního provozu v zaznamenaném průběhu deliktu.

Zdrogovaný řidič ujížděl policistům v kradené audině.
Další pašerák s kradeným autem do cíle v Polsku nedojel

Sám obžalovaný se nechtěl k nahrávce z vozu policejní hlídky nijak vyjádřit. Ke skutkům uvedených v obžalobě ale vypovídal, i když tvrdil, že nevěděl, že se jedná o kradené auto. Nepopřel, že byl tehdy na drogách, potřeboval peníze a zlákala ho -před soudem blíže nevyčíslená – odměna za převoz automobilu z Německa do Polska. „Když mě chtěla zastavit hlídka, měl jsem ještě v sobě drogy. Lekl jsem se a nedocházelo mi, co jsem provedl a nikdy bych tohle už neudělal,“ řekl soudu Seweryn O.

V Polsku údajně vše sdělil tamním policistům, přihlásil se na odvykací protidrogové léčení a začal prý pracovat. „Platil jsem výživné, scházel se s dětmi a od té doby jsem neměl konflikt. Bydlím na vesnici u své matky, která je velmi nemocná a pomáhám jí,“ argumentoval muž.

Soud žádal také o shovívavost a mírný trest s tím, že chce řádně platit alimenty na své děti a také uhradit poškozeným jejich pohledávky. Na dotaz předsedkyně senátu, zda se už omluvil poškozeným nebo i zaplatil nějakou újmu, odpověděl, že nikoliv. „Neučinil jsem tak, neměl jsem na ně žádný kontakt,“ řekl obžalovaný. Podle znaleckého posudku byl v době deliktu silně ovlivněn metamfetaminem a jeho schopnosti tím byly negativně ovlivněny. „Tento stav vylučoval řízení vozidla,“ zmínil znalec.

Okresní soud v České Lípě podezřelého ve čtvrtek odpoledne poslal do vazby. Za vraždu mu hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest.
Policisté vylučují spekulace. Zavražděná žena v Lípě je nikdy o pomoc nežádala

Kradený vůz patřil německé kosmetické firmě a ztratil se jí z parkoviště ve Weidenu, části Kolína nad Rýnem. Původně měl hodnotu tři miliony korun, v době odcizení už necelých dva a půl milionu korun. Seweryn O. si měl přivydělat tím, že ho převeze do města Jelení Hora v Polsku. Po několika kolizích způsobil na audi škodu přesahující 700 tisíc korun.

„Za zatáčkou jsme dostali obrovskou ránu, odhodila nás do příkopu, naše auto mělo urvaný celý zadek,“ uvedl jeden z poškozených řidičů Vojtěch P. Jeho manželka se musela měsíc léčit s otřesem krční páteře a dodnes má problémy.

S podobnými případy, kdy polští kurýři pod vlivem drog převážejí přes Českolipsko kradená auta, se policisté ani soudci nesetkávají poprvé. Například letos v březnu vynesl za převoz kradeného audi českolipský soud rozsudek nad jiným Polákem – dva a půl roku ve věznici s ostrahou a vyhoštění ze země. Odsouzený byl také pod vlivem drog a u Jablonného v Podještědí se střetl s hlídkou, ujížděl a nakonec málem srazil policistu. V Polsku měl za sebou rovněž několik odsouzení.

Svatomartinský jarmark a krůtí hody v Brništi.
FOTO: V Brništi oslavili svatého Martina. Proběhl tam Svatomartinský jarmark