Obviněni z loupeže už jsou, vazba je zřejmě čeká. Kriminalisté v pondělí zadrželi dvojici mladých mužů ve věku 21 a 23 let, kteří společnými silami ve středu 15. března v České Lípě přepadli a okradli seniora na vozíku. Muži, který krátce před tím přišel o nohu, sebrali mladíci veškeré úspory, čímž jej málem poslali mezi bezdomovce. Těmi ostatně sami jsou.

K útoku na 69letého muže došlo ve středu kolem půl desáté večer v České ulici. Na seniora na invalidním vozíku muži zaútočili ve chvíli, kdy na ulici osaměl. „Společnými silami ho shodili z vozíku, a když bezvládně  ležel na zemi, prošacovali ho a okradli. Vzali mu úspory, kterými si chtěl zaplatit ubytovnu po svém návratu z tříměsíční hospitalizace, během které mu lékaři amputovali jednu nohu. Bohužel ani tato okolnost mladé lupiče  nijak neobměkčila a bez milosti mu vzali všechno, co u sebe měl, včetně osobních dokladů,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Ilustrační foto.
Invalidního muže na vozíku okradli v České Lípě dva neznámí lupiči

Oba obvinění žijí na ulici. Starší z dvojice už byl osmkrát pravomocně odsouzen, z toho čtyřikrát za krádeže. Naposledy vyšel z věznice v dubnu loňského roku. Jeho spoluobviněný dosud záznam v rejstříku trestů nemá.

„Vyšetřovatel je nyní oba obvinil ze zločinu loupeže ve formě spolupachatelství, za který je soudce může poslat až na deset let do vězení. Rovněž už je vyslechl jako obviněné a podal státnímu zástupci podnět k jejich vazebnímu trestnímu stíhání. Důvodem je jeho obava, že by na svobodě v obdobné trestné činnosti pokračovali a také by se mohli snažit desetiletému trestu, který jim hrozí, vyhnout. Nyní musíme vyčkat na stanovisko státního zástupce a soudce k jejich vazebnímu trestnímu stíhání,“ dodala Baláková.

Přepadenému seniorovi podali pomocnou ruku pracovníci sociálních služeb města České Lípy, kteří mu zajistili bezbariérové přístřeší, potraviny a oblečení. Pomohou mu i s vyřízením dalších záležitostí spojených s jeho materiálním zabezpečením.