Na již zpočátku podezřele výhodné nabídky na dovoz ojetých vozidel ze zahraničí reagovalo několik obyvatel Českolipska. Lámanou češtinou mluvícím cizincům někteří zaplatili dokonce celou kupní částku nabízeného vozu, nikdy se však vytouženého přibližovadla nedočkali. Kriminalistům se nyní podařilo několik podvodníků poslat za mříže. Při té příležitosti odhalili i padělatelskou dílnu.

„Českolipští kriminalisté úzce spolupracovali se svými libereckými kolegy na dokumentaci trestnéčinnosti podvodníků, kteří měli své zázemí v Praze," uvádí policejní mluvčí Ivana Baláková. Podle ní se policii zatím podařilo skupině tří mužů prokázat podvody za 335 tisíc korun. „Avšak už teď vědí, že škody, které mají cizinci na svědomí, půjdou do milionů," podotýká mluvčí policie s tím, že během domovní prohlídky kriminalisté zadrželi mimo jiné zařízení, které mohlo sloužit k padělání dokladů totožnosti. „Jeden ze zadržených měl celkem osm občanských průkazů se svou fotografií na různá jména a policisté vědí ještě o další pěti falešných identitách, které muž používal," uvádí dále Baláková.

Zaplatili za nic

Trik podvodníků byl jednoduchý a mnohokrát odzkoušený. Na internetu inzerovali výhodný prodej vozidla nebo spotřební elektroniky. Od reagujících zájemců následně inkasovali zálohu, případně celou kupní cenu, čímž z jejich strany obchody končily.

Když klienti zaplatili, ozvala se jim ještě dopravní společnost, která jim měla zajistit transport vozidla do místa jejich bydliště. „Vše bylo jenom fiktivní. Od těch kupců, kteří zaplatili zálohu, se později snažili vylákat doplatek pod záminkou, že vozidlo na hranicích zadržuje Celní správa. Pomoci mělo právě to, že doplatí zbytek ceny. Podvodníci tak tlačili na poškozené, aby jim peníze poslali ještě dříve, než auto uvidí," říká Ivana Baláková s tím, že tomuto nátlaku mnozí z nich podlehli. Podvodníci se obvykle vydávali za obchodníky z Německa, a s podvedenými komunikovali lámanou češtinou prostřednictvím emailu.

„Policisté této pražské tříčlenné buňce dosud zablokovali 25 bankovních účtů, na které podvedení klienti poslali více jak tři miliony korun. Není jistě bez zajímavosti, že tyto platby přišly na jejich účty převážně ze zahraničí, a to z Anglie, Španělska, Rakouska a Slovenska," pokračuje Baláková.

Asi jiný gang

Koncem února zadrželi za asistence brněnské zásahové jednotky jinou skupinu podvodníků kriminalisté územního odboru Liberec. Zadržení obývali společně pronajatý byt v Brně, kde policisté při domovní prohlídce zajistili také řadu důkazů o jejich trestné činnosti včetně padělaných občanských průkazů.

„Tuto skupinu pak obvinili ze spolupachatelství na přečinu podvodu se škodou 470 000 korun, za který na ně Okresní soud v Liberci uvalil vazbu. Kriminalisté čtyřem cizincům ve věku od 22 do 35 let zablokovali celkem patnáct bankovních účtů, na kterých zajistili zhruba čtyři sta tisíc korun. Dalších šest set tisíc v hotovosti zajistili při domovní prohlídce v jejich pronajatém brněnském bytě," podotýká Baláková s tím, že i při této realizaci spolupracovali s kolegy z České Lípy.

Obě skupiny cizinců používají obdobný způsob páchání trestné činnosti, podle policie nic nenasvědčuje tomu, že se navzájem znají. Podle jedné verze se může jednat o dvě nezávislé skupiny, řízené z jednoho nejspíše zahraničního centra, případně obě skupiny získaly návod na páchání této trestné činnosti za to, že za něj budou odevzdávat část ze svého zisku. „Vyšetřování je opravdu na samém počátku a žádnou z verzí nelze vyloučit. Možné zapojení dalších osob do této trestné činnosti intenzivně zkoumáme," dodává Ivana Baláková.