Přesně takhle někdy vypadá „posun" uživatele pervitinu. Terénním pracovníkům z Mostu naděje se daří mezi tyto skupinky více pronikat a chránit tak nejen je, ale i zdraví ostatních.

Most k naději je občanské sdružení, které nabízí tyto služby:
- výměnný program
- zdravotní ošetření
- hygienický servis
- praní prádla
- kontaktní místnosti¨
- potravinový servis
- testování na HIV a HCV
- testování na přítomnost OPL v moči
…a další

„Sbíráme použité injekční stříkačky. Například v Liberci jsme v posledním kvartále zaznamenali stoprocentní nárůst sekundární výměny," uvedla Pavel Pech, vedoucí terénní programů z Mostu naděje.

Podle Pecha jsou místa, kde se objevují pohozené injekční stříkačky většinou v parku Na Rybníčku, v okolí Sokolského náměstí, ulice U Stoky, Františkov Americká. „Po zimě je to samozřejmě více, teď je to nejfrekventovanější období, protože prostě slezl sníh a ty stříkačky jdou vidět," dodal Pavel Pech.

Kolem devadesáti procent klientů Mostu naděje užívají pervitin, jeho kvalita je ale často velmi na hranici. „Setkáváme se třeba s tím, že z vietnamských komunit dostávají pervitin s příměsí třeba omítky, nebo dokonce i prášky do myčky nebo cukr," podotkl Pech.

Terénním pracovníkům se daří pronikat dokonce i přímo do bytů svých klientů, stojí zatím ale i roky práce. „Například ve Frýdlantě nám to trvalo čtyři roky," konstatoval vedoucí terénních pracovníků.

V týmu Mostu k naději je i jeden, který má za sebou drogovou „kariéru". „Máme tu jednoho, který pracuje v terénu, ale rozhodně byste to na něm nepoznali, že někdy bral. Naopak to má pro sebe jako výzvu, že už je to za ním a utvrzuje se v tom, že udělal dobře, když s tím skončil," podotkl Pavel Pech.

Práci sdružení si chválí i samotní Liberečané. „Je dobře, že se jim někdo věnuje a dohlíží na to, aby se tu nepovalovali stříkačky," řekl Petra Černochová.