Pravděpodobně z pocitu větší anonymity se dvaatřicetiletý a jeho o pět let mladší bratr přestěhovali z Polska do Čech. V rodinném domě na Českolipsku si poté udělali pěstírnu konopí. „Ani jeden z bratrů netušil, že již byli v hledáčku polské policie, která při jejich přesídlení do Čech předala poznatky kolegům z libereckého TOXI týmu,“ popsala policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Spolupráce české a polské policie funguje na základě projektu Drugstop. Čeští kriminalisté činnost bratrů sledovali a v uplynulých dnech společně s jednotkou z České Lípy zasáhli.

DŮM PLNÝ HADŮ

Konopí dvojice mužů pěstovala v jedné z části domů. Další část domu byla obsazena terárii s hady, ve kterých měl zálibu jeden z bratrů.Zdroj: PČR

„Jeden z bratrů na moment překvapení reagoval tak, že se pokoušel likvidovat vypěstované rostliny konopí,“ dodala Suchánková.

 Oba bratři v Čechách i v Polsku nabízeli lekce tenisu. Jeden z nich choval hady škrtiče. Dům tak byl rozdělen na část s konopím a část s desítkou terárií. 

Kriminalisté oba dva muže zadrželi a obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Za pěstování konopí bratrům hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Oba muže policie stíhá na svobodě.

Tento případ rozpracovali kriminalisté z polské Opole, kteří si s českými kolegy vyměnili na společném jednání v Náchodě. Obě strany se scházejí na základě společného projektu Drugstop, v němž je zainteresováno pět krajských policejních ředitelství z Čech a tři z Polska. „Jedná se o takovou „první vlaštovku“ z česko-polského projektu DRUGSTOP, který byl vytvořen nejen pro nákup technologie, jako jsou spektrometry TruNark apod., pro prevenci, výměny vzorků OPL, ale také z důvodu předávání informací. A věřím, že v podobném duchu bude naše spolupráce pokračovat i nadále“, zhodnotil úspěšnost tohoto případu vedoucí krajského TOXI týmu kapitán Pavel Folprecht.