Jednatřicetiletý Lukáš Juška, který si ve vězení již odpykává roční trest za drogové prohřešky, dostal za vydírání čtyři roky. Státní zástupce Radim Kadlček navrhoval pro Filippov trest ve výši šestnáct až sedmnáct let vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou a pro Jušku trest osmiletý ve věznici s ostrahou.

„Šlo o násilnou smrt, poškozený si rozsáhlá zranění nemohl sám způsobit," sdělil při závěrečné řeči Kadlček a dodal, že čin byl spáchán po předchozím uvážení. Hluboce narušení pachatelé se ho chtěli zkrátka zbavit.

Jednotliví obhájci pro své klienty žádali zproštění obžaloby z vraždy. Jako důvody uváděli nevěrohodnost výpovědí mnoha svědků s drogovou zkušeností či nedostatek jednoznačných důkazů o podílu svých klientů na smrti cizince. Trojice obžalovaných se po vynesení rozsudku v soudní síni odvolala, vinu na smrti muže totiž popírají.

Obvinění

Obžaloba je vinila z vraždy jednačtyřicetiletého Besima Ramadaniho, bývalého přítele Daniely Filippov. Ta ho opustila krátce před jeho smrtí. Tělo uškrceného a brutálně zbitého cizince se zlomenou jazylkou a ve značném stadiu rozkladu nalezl kolemjdoucí myslivec mezi Holany a Liticemi na Českolipsku.

Trýznění cizince

Než Makedonec za záhadných okolností zemřel, měl konflikt s Juškou a Filippov v domě v Rynarticích na Děčínsku, který fungoval jako drogové doupě. On i tři obžalovaní byli závislí na pervitinu.

Ramadani se nechtěl smířit s faktem, že ho Filippov v milostném životě vyměnila právě za Jušku. Vnikl proto oknem do domu a s nožem v ruce na milenecký pár zaútočil. Po vzájemné šarvátce Makedonce v nočních hodinách spoutali a následně ho opakovaně po dobu třiceti minut brutálně bili pěstmi, baseballovou pálkou a několikrát kopli. Razantnímu útoku se svázaný cizinec bránit nemohl. Pachatelé po něm navíc požadovali deseti tisíc euro.

„Byl jsem s Danielou napaden, zaútočil na nás nožem," hájil se včera před soudem Juška, který tehdy utrpěl zranění ruky a nohy. „Neměl jsem v úmyslu někomu ublížit, je mi to líto, ale nemám s vraždou nic společného," dodal v soudní síni Juška.

Zraněného a stále svázaného cizince podle svědků z domu odvezla Filippov s Jandou až druhý den v noci. Jejich výpovědi si ale protiřečí.

Ani jeden z nich ale vinu na smrti Besima necítí. „U napadení jsem vůbec nebyl a o žádném vydírání nic nevím," snažil se obměkčit soudkyni Janda.

„Při svazování Václav poškozeného držel," zaznělo z výpovědi Filippov. Ta se v minulosti v Rakousku živila jako prostitutka. Před senátem včera řekla, že chce svůj budoucí život napravit. Jako největší svoji chybu bere závislost na drogách. „Necítím se být vina na smrti Besima. Nikdy v životě jsem nikomu neublížila," sdělila před vynesením rozsudku Filippov. Litovala a svou vinu viděla v tom, že se tehdy nezachovala správně, nechala se totiž zastrašit a svému bývalému příteli neposkytla první pomoc.