Dva příbuzní muži z Liberecka pracovali u policie. Jejich kariéra je nyní ale u konce. Svou službu si totiž vyložili jinak, než by měli, a při své práci spolupracovali s lidmi, proti kterým by měli bojovat.

Akce inspekce policie s názvem Dlaždič probíhala několik měsíců a skončila před pár dny. Jeden z policistů je obviněn, že pět let vynášel interní informace, druhý zase jako pracovník ostrahy cel nechával vězně mezi sebou komunikovat.

Krajský ředitel liberecké policie Milan Franko se k případu nechtěl moc vyjadřovat. „Neznám podrobnosti, vím, že jsou stíháni, ale to je zatím vše. Oba policisty jsem ale postavil mimo službu,“ řekl Deníku. „Víc vám k tomu nemohu říct, protože jsem si ještě nemohl prostudovat všechny podklady,“ dodal.

Ovlivňoval řízení ve svůj prospěch

Hůře na tom bude první zmíněný policista, který pracoval na obvodním oddělení ve Frýdlantu. „Je podezřelý z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, trestného činu nadržování a přečinu křivé výpovědi jako organizátor,“ vyjmenovala jeho prohřešky mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Konkrétně tento policista od roku 2004 až do roku 2009 vynášel informace ze služební činnosti a poskytoval je pachatelům trestné činnosti. „A v jednom případě ovlivňoval výpovědi svědků v trestním řízení, které bylo proti němu v minulosti vedeno ve svůj prospěch,“ doplnila mluvčí.

Druhý policista pracoval na liberecké kriminálce. „Je podezřelý z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, trestného činu nadržování a trestného činu porušování povinností strážní služby,“ vysvětlila Sandorová. U něj to znamená, že když sloužil jako ostraha policejních cel, umožňoval zadrženým vést vzájemnou komunikaci, což je zakázáno. Se stíháním obou mužů již souhlasil i státní zástupce.