Podvod odstartovala internetová reklama na nákup akcií firmy ČEZ, kterou muž zahlédl na internetu. Zpočátku byl jen zvědavý, jakou taková akcie může mít dnes hodnotu, a proto na odkaz kliknul. Aniž by se o akciích energetické společnosti po kliknutí na reklamu cokoliv bližšího dozvěděl, měl v odkazu vyplnit své telefonní číslo a email, což udělal. Potom se další dva týdny nic nedělo.
„Začátkem února ho telefonicky kontaktoval neznámý muž, který mluvil česky s východním akcentem, a zeptal se ho, zda má zájem o nákup akcií. Odpověděl mu záporně s tím, že byl jenom zvědavý, jak takové obchodování funguje. Podvodník ho do ničeho netlačil, ale nabídl mu, že když si to rozmyslí, může ho do obchodování s akciemi zasvětit,“ popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.
Senior za týden podvodníka kontaktoval emailem. Ten se mu za pár minut ozval telefonicky a přislíbil mu, že ho naučí zacházet s burzovním programem. Senior si pak podle jeho instrukcí stáhl do svého stolního počítače aplikaci a podvodníkovi sdělil svůj devítimístný identifikační kód. „Tím neznámý muž získal dálkový přístup k jeho počítači a také naprostou kontrolu nad ním. Společně ještě založili uživatelský účet za účelem nákupu kryptoměn u jedné zahraniční směnárny, kam zmanipulovaný senior poslal postupně od 14. do 26. dubna celkem 237 000 korun,“ dodala Baláková.
Senior si navíc nevšiml, že podvodník jeho jménem požádal o půjčku ve výši 300 000 korun a tuto získanou hotovost převedl rovněž na uživatelský účet určený k nákupu kryptoměn, ke kterému měl také přístup a všechny peníze z něj okamžitě vyvedl jinam.
Kriminalisté znovu apelují na všechny občany, aby se nenechali zlákat nabídkami rychlého a snadného zbohatnutí a nedali se zmást odkazy na známé instituce, jejichž identitu se snaží podvodníci zneužívat. Pokud chcete své úspory zúročit, obraťte se na profesionální finanční poradce s řádnou registrací, kterou si lze ověřit na webu České národní banky. „Pokud se nechcete stát obětí internetových podvodníků, neumožňujte neznámým lidem vzdálenou správu vašeho počítače a věnujte pozornost tomu, co v bankovní aplikaci potvrzujete,“ apeluje mluvčí.
Podobných případů podvodů eviduje policie v Libereckém kraji celou řadu. Tento týden se na policii obráti muž z Liberecka, který přišel o více než 1 300 000 korun, muže ze Semliska pak před stejným osudem zachránila jeho banka, která jej na možnost podvodu upozornila. Škody, které internetoví podvodníci lidem způsobily, se jen v Libereckém kraji od začátku ledna vyšplhaly na 33 milionů korun.