Policejní hlídka si černého vozidla všimla kolem 11. hodiny v Jablonném v Podještědí. „Jeho řidič svým vzezřením vzbuzoval pochybnosti o tom, že je skutečným majitelem takto drahého vozidla. Policisté se ho proto rozhodli zkontrolovat,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Jakmile nasedli do auta a zapnuli signalizaci, začal neznámý šofér ujíždět závratnou rychlostí ve směru na Liberec.

Svou bezohlednou jízdou přitom ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu a poblíž benzinové čerpací stanice naboural auto, které riskantně předjížděl. Jen šťastnou náhodou její posádka neutrpěla žádné zranění. O to se ale šofér mercedesu vůbec nezajímal a po nehodě bez zastavení ujížděl dál více jak 180 kilometrovou rychlostí. Přesně takovou rychlostí ho totiž pronásledovali policisté a on se jim i přesto neustále vzdaloval.

Ve chvíli, kdy se ve Lvová rozhodl předjet na nepřehledném místě přes plnou čáru hned dvě za sebou jedoucí nákladní vozidla a najel si do protisměru, objevilo se proti němu další nákladní vozidlo a jemu hrozil čelní střet s ním. „Ve snaze vyhnout se mu strhl řízení prudce vlevo na louku, kterou neznal. Následně po projetí asi dvou set metrů ve vysoké rychlosti se zřítil s vozidlem ze zhruba sedmimetrového skalnatého srázu a dopadl na střechu zděné stavby pod ním,“ popsala další sled událostí Baláková.

Ze zdemolovaného auta ale mladý Polák překvapivě ve stylu neohroženého Jamese Bonda vyskočil a začal před policisty utíkat směrem k lesu. Ti museli jeho kuráž a snahu za každou cenu jim uprchnout takticky oslabit použitím varovného výstřelu do vzduchu, po kterém poněkud zpomalil a celkově znejistil. Při následném zadržení se ještě aktivně bránil nasazování pout, ale policisté ho rychle zpacifikovali.

Zadržený se přiznal, že před jízdou užil drogu, což se i bez jeho doznání dalo poznat jak na jeho výrazu, tak na chování. Vozidlo, které řídil, někdo v neděli odcizil v Německu a jeho hodnotu vyšetřovatel odhadnul na 1 150 000 korun. „Cizinec do policejního protokolu uvedl, že si ho na převoz kradeného vozu najali neznámí lidé za peníze. Od nich si auto převzal s nastartovaným motorem a hotovostí na nákup pohonných hmot. Jeho úkolem bylo ho převézt do cílové stanice. To se mu ale díky profesionálnímu zásahu českých policistů nepodařilo,“ dodala Baláková.

Muž si již převzal usnesení o zahájení trestního stíhání pro zločin podílnictví, za který ho soud může poslat až na šest let do vězení. Aby se trestnímu stíhání nevyhýbal a ve své trestné činnosti na svobodě nepokračoval, podal vyšetřovatel státnímu zástupci podnět na jeho vzetí do vyšetřovací vazby. Cizinec tedy zůstává v policejní cele do doby, než o jeho dalším osudu rozhodne Okresní soud v České Lípě.