Mnoho měsíců připravovali kriminalisté z krajského Toxi týmu zátah na výrobce a distributory pervitinu z Českolipska. V rámci operace Karamel zadrželi tři muže a jednu ženu, kterým hrozí až dvanáct let za mřížemi. Hlavního organizátora, 48letého muže, zatkla Středočeská zásahová jednotka v Praze, jeho 27letého syna a 50letého cizince zadržela jednotka z Ústí nad Labem v Ralsku na Českolipsku.

Podle vedoucího krajského Toxi týmu Pavla Folprechta se jednalo o výjimečný případ, a to nejen množstvím vyrobené drogy, která se dá počítat až na desítky kilogramů. „Neobvyklý byl i příbuzenský prvek, ale co bylo asi nejzásadnější a nepříliš časté, že si hlavní organizátor pronajímal k výrobě drogy skutečně luxusní byty v Praze,“ uvedl Folprecht.

Zdroj: Youtube

Právě pronájmem bytů, kde se měsíční nájmy šplhají až na několik desítek tisíc korun, se chtěl 48letý muž před policisty zcela záměrně skrývat. Nepodařilo se. V jednom z bytů jej zásahová jednotka zadržela krátce poté, co vyrobil bezmála 1600 dávek pervitinu. „Vždy se jednalo o byty v posledním patře, kdy výpary z výroby pervitinu vypouštěl důmyslným systémem z oken či teras. Ale zápach ničím netlumil,“ dodal vedoucí Toxi týmu. Uvnitř policisté našli kompletní laboratoř, varné mísy, teploměry i potřebné chemikálie, zajistili také 700 000 korun v hotovosti a tři luxusní vozy značek Jaguar a BMW.

Ve stejný okamžik, kdy skončil v policejní síti otec, zadržely jednotky i jeho 27letého syna, a to v jednom z řadových domů v Ralsku. Sem mladý muž dorazil s novou zásilkou drogy určenou k prodeji, o což se měl postarat 50letý Kazach. Při prohlídce jeho bytu policisté zajistili asi 1250 dávek pervitinu, několik zbraní, výbušniny, stovky nábojů, vysokou finanční hotovost a 12 kilo rtuti. „Zbraně, zajištěný pervitin, ale i rtuť, kterou obviněný skladoval, budou zkoumat experti Kriminalistického ústavu Praha,“ sdělila policejní mluvčí Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

S odbytem drogy skupině pomáhala i 38letá bývalá přítelkyně nejmladšího z aktérů. Ta jediná bude stíhaná na svobodě. Všechny tři muže vzal soudce do vazby. Hlavní postava rodinného gangu opustila brány věznice teprve nedávno. Za výrobu a distribuci drog si 48letý muž odpykal osmiletý trest. Z výkonu trestu byl propuštěn na konci roku 2016 a v podmínce byl až do roku 2023.

„Na místě je poděkovat nejen zásahovým jednotkám ze Středních Čech a Ústí nad Labem, ale také 8. oddělelní Odboru obecné kriminality z Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, kteří nám s realizací případu velmi pomohli. Celou akci jsme měli tak dobře zkoordinovanou, že se ve stejný čas zatýkalo na dvou místech v republice. Je to určitě výsledek velmi dobré a efektivní týmové práce nejen samotného Toxi týmu, ale i dalších útvarů, které nám velmi významně i pomáhali,“ doplnil Pavel Folprecht.