Šestičlenný gang zlodějů aut rozbili českolipští a děčínští kriminalisté. Během akce „Rybář" zadrželi na konci března skupinu mužů ve věku od 19 do 46 let, kteří na severu Čech i v zahraničí kradli škodovky a rozprodávali je na náhradní díly. Škody jdou do milionů korun.

Organizované skupině se kriminalisté dostali na stopu loni v prosinci. „Kolegové z Rumburku měli informace o trojici pachatelů z Českolipska, kteří si pronajímali garáže na Chřibské, v České Lípě a v Novém Boru, které jim sloužily pro uložení vozidel a jejich demontáži a likvidaci," popsal začátek případu vyšetřovatel oddělení hospodářské kriminality v České Lípě Roman Skopal. Skupina kradla auta například v Ústí nad Labem, Mimoni nebo Drážďanech.

RYBÁŘAkce dostala název podle lokality, kde skupina ukradla první auto. Stálo u rybníka.

První skončil v rukou policie šestačtyřicetiletý muž z Českolipska, kterého 19. března zadržela hlídka na dálničním sjezdu u Havlíčkova Brodu, kudy mířil do Rakouska na další zlodějskou výpravu. Na svědomí měl krádeže šesti aut na severu Čech, další tři přivezl právě z Rakouska. Muž, který teprve loni opustil brány věznice, skončil ve vazbě. „V tu chvíli jsme ještě neměli dostatek podkladů a důkazů pro zadržení ostatních pachatelů, ale množství odcizených vozů narůstal, proto bylo rozhodnuto o zadržení tohoto muže," dodal Skopal.

Ve Volfarticích si gang schovával Audi A6, kterou zloději přivezli z Německa.

Skupinu kriminalisté sledovali dál. Ostatní z gangu v předtuše, že je nyní řada na nich, začali likvidovat zbytky ukradených aut a odvážet náhradní díly z pronajatých garáží. Hlava celé skupiny, dvacetiletý muž z Českolipska, si podle Skopala začal hledat chalupu v horách, kde by se ukryl. „Nebylo jasné, jestli podobný záměr neměli i ostatní, proto bylo rozhodnuto o zadržení všech podezřelých najednou," uvedl Roman Skopal.

Akce „Rybář" proběhla 26. března. Během hodinového zásahu skončila v rukou policie zbývající pětice mužů ve věku 19, 20, 27, 31 a 40 let. Podle vyšetřovatelů měl každý ve skupině svou úlohu

Zbytky auta mizely ve sběrně

Někteří auta kradli, rozebírali na náhradní díly a prodávali je dál, jiní se podíleli jen na demontáži. Svého člověka měli i ve sběrně šrotu na Českolipsku, kterou provozuje nejstarší ze zadržené pětice. Čtyřicetiletý muž vypomáhal s likvidací skeletů a zbytků aut. „V jednom případě si objednal odcizení vozidla škoda fabie bílé barvy, které užil pro sebe na náhradní díly," doplnil Skopal.

Zloději se zaměřovali především na škodovky. Vybavili se mimo jiné i elektronickým přípravkem pro startování vozidel. Rukama jim prošlo nejméně patnáct aut v hodnotě 3 200 000 korun. Policistům se kromě několika torz a náhradních dílů podařilo zajistit dvě auta, v garáži Novém Boru našli octavii ukradenou v Praze, ve Volfarticích si gang schovával Audi A6, kterou zloději přivezli z Německa.

Trojice mužů se zodpovídá z krádeže a legalizace výnosů z trestné činnosti, hrozí jim až osm let vězení. „Dalším dvěma vyšetřovaným ve věku 19 a 27 let, kteří se specializovali na demontáže odcizených aut, hrozí šestileté vězení. Pětice je stíhána na svobodě," řekla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

V garáži v Novém Boru našli kriminalisté octavii ukradenou v Praze a náhradní díly z dalších několika vozidel.