Za usmrcení z nedbalosti má jít do věznice s ostrahou na jeden rok a čtyři roky nesmí řídit žádné motorové vozidlo. Alespoň tak rozhodl v úterý 2. května senát českolipského soudu o dopravní nehodě z 18. října 2022. Soud sice přijal jeho prohlášení viny, kde Jan K. souhlasil s právní kvalifikací a fakty v obžalobě, ale k alternativnímu trestu, který navrhoval advokát, ve svém verdiktu nepřistoupil.

Přestože mladíkovi hrozilo až šestileté vězení, s nepodmíněným rozsudkem – byť v samé spodní hranici sazby- nebyl spokojen a proti trestu se odvolal. Naopak senát se zcela shodl, že v tomto případě a s tak fatálním následkem, je jediným správným potrestáním viníka odnětí svobody. Navíc, když jde o člověka, co zabije ve vozidle jiného a měsíc poté je zjištěno, že řídí pod vlivem amfetaminu.

„Obžalovaný měl velmi krátce řidičský průkaz, i přesto si zapůjčí vozidlo, s nímž nemá zkušenost, které má sjeté pneumatiky a jede celkem dlouhou trasu. U tak nezkušeného řidiče je předpoklad, že bude dbát zvýšené opatrnosti. Zarážející bylo, že se v té době ještě nacházel ve zkušební době za úmyslný trestný čin spojený s drogami,“ komentovala předsedkyně senátu Zuzana Bohatá Koldovská.

Jak uvedla, po projednávané dopravní nehodě z 18. října 2022, vyšetřovatelé obžalovaného neotestovali na přítomnost drog. Sám obžalovaný před soudem užívání pervitinu nijak nezastíral. „Užívám ho zhruba dvakrát do týdne. Už se ale snažím užívat drogy méně,“ řekl senátu s tím, že si ho opatřuje z různých zdrojů. „Na ulici a tak,“ mlžil. Jak tvrdil, drogu si tehdy dal přibližně týden před osudnou havárií.

Mokrá silnice, tma a sjeté pneumatiky

Podle obžaloby Jan K., tehdy zcela čerstvý držitel řidičského průkazu, seděl za volantem vypůjčené toyoty se sjetými pneumatikami a na místě spolujezdce byla jeho ještě nezletilá přítelkyně z Ukrajiny. S tímto automobilem jel – v rozporu se zákonem - hazardním způsobem, přestože ho měl svěřené od dívčiných rodičů, po silnici I/9 od Jestřebí směrem na Zahrádky, kde v pravotočivé zatáčce nepřizpůsobil jízdu podmínkám, dostal na mokré vozovce smyk a s autem vylétl ze silnice.

Auto po nárazu do stromu.
Srážka se stromem? Na vině je většinou nepřizpůsobení rychlosti

Při nárazu vymrštěného vozu do dvou vzrostlých stromů utrpěla ani ne osmnáctiletá slečna těžká zranění, kterým za dva dny podlehla v liberecké nemocnici. Jak stálo v obžalobě, u dívky lékaři zjistili tříštivou zlomeninu klenby a spodiny lební, tříštivou zlomeninu obličejových kostí, zlomeninu těla 12. hrudního obratle, dále takzvané rozhmoždění obou čelních a spánkových laloků mozku, tržně zhmožděnou ránu na tváři a další zlá poranění. „Bezprostřední příčinnou úmrtí bylo rozhmoždění mozku při tříštivé zlomenině klenby i spodiny lební,“ řekl státní zástupce Michael Dostál.

Měsíc po neštěstí řídil pod vlivem drog

Ve svém závěrečném návrhu prohlásil, že nejde o běžnou dopravní nehodu. „Jednalo se o hazardní jízdu v zatáčce, ve tmě, na sjetých pneumatikách, kdy následkem bylo, že mladý člověk přišel o život. Toho se obžalovaný dopustil v podmínce,“ uvedl žalobce s tím, že Jan K. fakticky vlastnil řidičské oprávnění jen 14 dnů. Podle Dostála bylo i nehoráznou realitou, že měsíc po tomto neštěstí, z něhož sám vyvázl bez úhony na zdraví, je přistižen policisty, že auto řídí pod vlivem drog.

Ilustrační foto
Celý život jezdil bez papírů. Z trestů si řidiči vrásky nedělají, míní soudce

Advokát obžalovaného Jan Filip nesouhlasil s tvrzením obžaloby o bezohledné jízdě svého klienta a přikládal nehodu jeho evidentní řidičské nezkušenosti při zhoršených povětrnostních podmínkách, které ten večer panovaly. Konstatoval také, že klient jel do místa nehody rychlostí 70 až 80 km/hodinu, což prý také nehovoří pro bezohlednou jízdu. „Obžalovaný nezastírá, že užívá návykové látky, ale přímá souvislost s nehodou nebyla zjištěna,“ zdůraznil obhájce. Návrh státního zástupce na roční nepodmíněný trest označil za nepřiměřeně přísný. „Nedopustil se úmyslného trestného činu,“ apeloval Filip na senát, který žádal ještě o některý z alternativních trestů.

Soud neřešil kromě nákladů za zničené ojeté auto žádné finanční satisfakce pro poškozené rodiče a bratra zabité dívky. Podle jejich zmocněnce je ve věci připravována dohoda s pojišťovnou.