Osamělého výpravčího ohrožuje uprostřed noci nepříčetný mladík a pod pohrůžkou zabitím se sekáčkem na led snaží rozmlátit dveře. To není synopse nejnovějšího hororu, ale realita, kterou zažil minulý týden nádražní zaměstnanec v Horním Růžodole.

Dramatický příběh začal minulý čtvrtek před jedenáctou v noci v osobním vlaku z Liberce do České Lípy. „Do vlaku nastoupil třiadvacetiletý student liberecké vysoké školy z České Lípy, který byl ovlivněný omamnými látkami. Údajně slavil zkoušku. Už v Liberci ale začal obtěžovat vlakvedoucí," popsal situaci Jindřich Berounský ze Svazu odborářů a služeb dopravy.

Za pomoci cestujících byl mladík z vlaku vykázán hned na další zastávce, což se ale ukázalo jako ne právě šťastné řešení. Na nádraží už totiž zůstal jen výpravčí a čekárna byla zavřená. To se mladíkovi vyhozenému na mráz moc nelíbilo. „Už od vlaku se dotyčný potácel, padal do sněhu a choval se agresivně. Došel k lavičce na nástupiště, kde si chtěl lehnout a řval, že chce pustit do budovy," pokračoval Berounský.

Ozbrojil se sekáčkem

Podle svědectví výpravčího začal student kopat do oken bývalé restaurace, která rozbil. Poté se mu podařilo rozkopat i okna dveří čekárny. „Uzamkl jsem se v dopravní kanceláři a ihned zavolal policii," vypověděl výMladíkovo řádění ovšem pokračovalo. Přes mříž u kanceláře sebral násadu se sekáčkem na led a pustil se do dveří, až rozbil jejich výplň. Podle výpravčího sekal jako tank a opakovaně mu v amoku vyhrožoval zabitím.

„Těžko domyslet, co by následovalo, kdyby všemu neučinili přítrž přivolaní policisté," poznamenal Berounský, podle kterého se stala chyba už na počátku. „Vlaková četa neměla vůbec s mladíkem odjet," vysvětlil odborář.

Výpravčí, který nechce zveřejnit své jméno, má teď pochopitelně strach sloužit noční směny. Navíc se mu podobná věc nestala poprvé.

Jak dále uvedl Berounský, útok na zaměstnance nenechají odbory bez odezvy. O dalších opatřeních chtějí jednat s vedením Českých drah i Správou železniční dopravní cesty.

Řádění mladíka je na nádraží dosud viditelné. Rozbité skleněné výplně dveří do čekárny i kanceláře jsou provizorně nahrazeny dřevotřískou.

Podle policejní mluvčí Ivany Balákové byl mladík tak opilý, že nebyl schopný absolvovat ani dechovou zkoušku, a skončil na záchytce. Policie zatím studenta neobvinila, protože čeká na znalecký posudek. Mladík může být obviněn z nebezpečného vyhrožování, výtržnictví a poškození cizí věci. Podle Balákové napáchal škody za zhruba deset tisíc korun. Student tvrdí, že si na nic nepamatuje. „Jinými slovy má okno," uzavřela mluvčí.