První z případů nahlásil místní dvaapadesátiletý muž, který si dopoledne vyrazil ve své Fabii na houby nedaleko Ralska. Tam zaparkoval a na několik hodin se od vozu vzdálil. Po návratu zjistil, že mu někdo auto nejen vykradl, ale také značně poškodil. Neznámý pachatel rozbil zadní a čelní sklo, prorazil nádrž, poškodil dveře řidiče v okolí zámku a potom vzal z vozidla peněženku s hotovostí 5 700 korun, navigaci a doklady majitele.

Podobně dopadl i pětašedesátiletý houbař z Děčínska, který svůj Renault zaparkoval na lesní cestě kousek od Zákup ve směru na Srní. Mezitím, co sbíral houby, mu někdo rozbil přední sklo vozidla, propíchl přední pneumatiku a poškodil zámek pátých dveří. Kromě toho mu odcizil autorádio.

Policisté nyní hledají odpověď na otázku, zda má oba případy na svědomí stejný pachatel, jak se jmenuje, kde žije a proč vozidla poškodil více než to bylo při krádeži nezbytně nutné.

Auta houbařů jsou v posledních dnech častým terčem. Na dlouhé hodiny upuštěná vozidla na lesních cestách jsou pro zloděje totiž mnohdy snadným cílem. O svou Škodu Superb přišel minulý víkend na Mimoňsku například houbař z Plzeňska, nebo žena z České Lípy, která se do lesa vydala nedaleko Velenic a zloději ji připravili o Fabii. Dalším motorizovaným houbařům proto policisté vzkazují, aby lépe zvažovali, kde budou svá vozidla parkovat.

„Odlehlá místa jsou problémová a obzvláště lesní cesty jsou jako parkovací místo pro vozidla nejen riskantní, ale parkováním na lesních cestách se jejich řidiči navíc dopouštějí přestupku proti lesnímu zákonu,“ dodává mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Nejoptimálnějším řešením se tak nabízí chodit do lesa pěšky.