K přepadení došlo ve středu 15. března kolem půl desáté večer v České ulici v České Lípě. Invalidního muže pachatelé obestoupili, znemožnili mu pohyb a prošacovali ho. V jeho kapsách našli kromě krabičky cigaret i jeho několikaměsíční úspory, kterými si chtěl zaplatit bydlení na ubytovně. Jedná se o částku v řádu tisíců korun. Při loupeži ho ještě dvojice pachatelů shodila z vozíku a ponechala ho na zemi potlučeného bez pomoci. Tu mu přivolal projíždějící řidič.

„Poslední tři měsíce muž pobýval v nemocnici, kde mu posléze amputovali jednu nohu. Odtud ho propustili v pondělí. Před svou hospitalizací bydlel na jedné českolipské ubytovně, kam se chtěl zase vrátit. Než si ubytování stačil vyřídit, připravili ho lupiči o veškeré peníze a rozhodli tak o tom, že se z něj stane bezdomovec,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Ilustrační foto
Muž z Českolipska se bál usnout. Obával se napadení ze strany partnerky

Když se o jeho osudu v pátek dozvěděla starostka České Lípy Jitka Volfová, zajistila mu ve spolupráci s pracovníky Odboru sociálních věcí a zdravotnictví města České Lípy potraviny a prostřednictvím městských sociálních služeb kromě dalších potravin a oblečení i bezbariérové přístřeší. Ve městě pak tohoto invalidního důchodce vypátrali strážníci, aby mu mohli sdělit, že o něj bude postaráno.

„Případ jsme kvalifikovali jako zločin loupeže, za který pachatelům hrozí odnětí svobody až na deset let. Případné svědectví k události přijme každá naše služebna nebo můžete kontaktovat naši bezplatnou tísňovou linku 158,“ dodala Baláková.