Nejen na Českolipsku, ale i v celém Libereckém kraji, vévodí statistice vykradených rekreačních chalup první jarní týdny. Drtivá většina chalup je v tomto období ještě opuštěná a zazimovaná. „Zloději tak mají dostatek času a klidu se do chalupy vloupat a tam si vybrat, co potřebují," říká Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert.

Pokud se podíváme na srovnání v posledních dvou letech, pak první jarní měsíce jsou nejkritičtější, poté počet vloupání klesá až do konce roku. Pozitivní je, že celkový počet vykradených chalup v Libereckém kraji klesá. Zatímco v roce 2014 to bylo 329 případů, o rok později už policisté řešili 207 vloupaček.

„Za loňský rok nám bylo nahlášeno 61 případů vloupání do soukromých rekreačních chat" uvádí Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie. Policistům se podařilo objasnit jen čtrnáct z 61 případů.

Někdy ale lidé zlodějům nahrávají sami. Ať už tím, že v objektu nechávají cennosti, ale i tím, že na zabezpečení chalupy tolik nemyslí. „Velkou chybou je například nechat u chalupy volně ležet žebřík. I když pak máte na oknech v přízemí mříže, zloděj použije žebřík a vyšplhá se do patra, kde už mříže na oknech nejsou," pokračuje Hrnčíř.

Velkým lákadlem je pro zloděje také období, kdy lidé začátkem jara přijedou po zimě na chalupu poprvé a navozí do rekreačních zařízení majetek na léto. Což bývají grily, sekačky nebo například zahradní nářadí. I právě proto se v tento moment zvědaví lupiči vydávají na lov nových kousků.

„Většinou nám chatku vykradou na jaře, nejsou po nich vidět stopy tak, jako by byly ve sněhu a hlavně si myslí, že jsme si do chatičky přivezli věci na letní sezonu. Po zkušenostech jaké máme si zde ale už nic cenného nenecháváme," potvrzuje Zdenka Altrová, která má v zahrádkářské kolonii v Dubici chatku se zahradou.

Rekreantům po těchto vloupáních nezbývá většinou než jen po nezvaných hostech uklidit a vyčíslit škody. „Většinou poničí okenice a zanechají zde nepořádek. Člověka pak mrzí, že to celé musí obnovit," dodává Zdenka.

Odpovědnost majitelů se v poslední době zvětšuje, důkazem je pokles případů. Ještě v roce 2014 v ČR řešilo starosti s vykradením bezmála čtyři tisíce majitelů chalup, o rok později už to bylo o téměř patnáct stovek případů méně. V roce 2014 byly nejkritičtějšími měsíci únor a březen, kdy se počet vloupání dostal přes čtyři sta, roku 2015 byly nejhorší první čtyři měsíce „Lidé investují do zabezpečení, kvalitní zámky a bezpečnostní dveře zloděj jen tak nepřekoná. Důležité je ale myslet i na zabezpečení třeba kůlny, odkud může zloděj lehce získat nářadí, které pak použije na vloupání do chalupy," vysvětluje Jan Hrnčíř.