Za přečin podvodu dostali předseda dozorčí rady kadaňské investiční společnosti Tomáš Laitl a nezaměstnaný Jana Banom z Kadaně trest odnětí svobody v délce 16 měsíců s podmíněným odkladem na 32 měsíců. Rozsudkem, který není zatím pravomocný, jim soud uložil také povinnost společně nahradit škodu, kterou obec Zahrádky u soudu přihlásila ve výši 121 362 korun.

Starosta podle soudu předložil zastupitelům obce nadhodnocenou nabídku Banoma ve výši 375 tisíc korun s nepravdivými údaji. Protože šlo o nejnižší nabídku, zastupitelé pro ni zvedli ruce. „Můj klient není odborníkem, aby věděl, jak má kácet, působil u drah. Postupoval v dobré víře, že to dělá v zájmu občanů,“ začal svou řeč Chvojkův advokát Alexandr Šoljak. „Zastupitelé mohli bod stáhnout z programu a vyžádat si podrobný rozbor. Chránil zdraví lidí a majetek a potřeboval, aby dílo bylo provedeno. Pro zástupce obce bylo nepodstatné, jakým způsobem bylo provedeno. Faktura plně odpovídala smlouvě, já žádnou škodu nevidím,“ apeloval.

Budova Okresního soudu v České Lípě
Soud rozplétá případ kácení aleje. Obžalobě čelí exstarosta Zahrádek

„Soud nesouhlasí s tvrzením, že škoda vzniknout nemohla. U tehdejšího starosty je zavinění zřejmé, měl postupovat s péčí řádného hospodáře, a to se rozhodně nestalo,“ komentoval rozhodnutí samosoudce Pavel Kříž.

Státní zástupkyně Veronika Klapková v závěrečném návrhu uvedla, že jednání obžalovaných je nutné posuzovat společně. „Jeden bez druhého by tuto trestnou činnost nemohli provést,“ řekla soudu. Podle ní obec zakázku řešila průzkumem trhu a bylo prokázáno, že starosta oslovil obžalovaného Laitla s tím, aby dílo nacenil. Ani jedna z jím oslovených - navíc stavebních - firem nebyla lokální a kácením se nezabývala. „Žádný reálný průzkum trhu to nebyl. Jde o špatný příklad v zadávání zakázek malého rozsahu,“ prohlásila státní zástupkyně.

Stromy pokácel zatažením za traktor

Obžalovaný Banom si těsně před získáním zakázky opatřil živnost, s kácením dřevin neměl žádnou zkušenost. „Našel si místního subdodavatele, který pouhým zatažením za traktor stromy pokácel, cena za to dosáhla 20 tisíc korun,“ podotkla Klapková. Obci ovšem fakturoval 300 tisíc korun za řadu položek, arboristické postupy, horolezeckou techniku a další.

Podle obžaloby byl starosta ve funkci dlouhou dobu, měl zkušenosti, a to i s kácením stromů v obci, a musel si být vědom, že vyúčtovávané položky a práce nebyly vůbec provedeny. Přesto dal pokyn k proplacení 300tisícové faktury. U soudu zaznělo, že Banom byl v insolvenci a 295 tisíc korun od Zahrádek vybral druhý den a užil je nezjištěným způsobem.

Obžalovaný Tomáš H. dostal 5 let - k vynesený rozsudku se nedostavil. Ilustrační foto z předchozího hlavního líčení v této věci.
Spoluvězně brutálně zbil, až mu zlomil lebku. Soud ho poslal na 5 let za mříže

„To, že byl někým osloven, ještě neznamená, že se dopustil nějakého protiprávního jednání. Zastupitelé měli možnost celou akci zrušit nebo rozhodnout, že si vytvoří dostatečný časový prostor k prostudování nabídek. Zastupitelstvo obce ale vyhodnotilo, že celá akce má prioritu,“ argumentoval Karel Polák, obhájce Banoma. I podle něj v tomto trestním řízení žádná škoda nevznikla. „V rámci smlouvy o dílo můj mandant zakázku provedl a došlo k převzetí díla. Je v tom jen vztah objednatel – zhotovitel,“ zdůrazňoval Polák.

Vynesení rozsudku se ani jeden obžalovaný osobně neúčastnil. Při prvním stání Ladislav Chvojka, tehdy ještě starosta, uvedl, že se cítí nevinen.