Zazněla či nezazněla rasová narážka, která měla spustit tzv. mačetový útok? To bylo jedním z hlavních bodů čtvrtečního soudního jednání s pěticí obžalovaných Romů, kteří se zodpovídají z toho, že v srpnu 2011 v nonstop baru v Novém Boru napadli a mačetami zranili tři hosty.

Obhájci obžalovaných požadovali znalecký posudek, který by potvrdil, zda byla původní videonahrávka pořízená v baru ozvučena, anebo byl zvuk odstraněn až dodatečně při zkvalitnění záznamu v laboratoři. Záznam z kamer je v celé kauze obžalovaných Romů klíčovým důkazem.

„Nemohu se k tomu vyjádřit, až po skončení celého procesu mi zavolejte, a já vám to řeknu. Vypovídal jsem jako svědek," řekl po odchodu z jednací síně ředitel Ústavu teorie informace a autorizace Akademie věd České republiky Jan Flusser. Hlavní líčení je s ohledem na věk některých pachatelů neveřejné. Předsedkyně senátu Eva Drahotová ale po skončení jednání novinářům řekla, že záznam nebyl opatřen zvukem. „Znalec vyloučil, že ten záznam by měl být ozvučen, což je v rozporu s údajným tvrzením jednoho z obhájců z přípravného řízení, který tvrdil, že v rámci prvního úkonu u policie slyšel, že je záznam ozvučen," uvedla Drahotová.

Soud také vyslechl barmanku, která popisovala, jak útok probíhal, a zda poznala některé z útočníků před soudem. „Vyjadřovala se k tomu jako svědkyně,už v přípravném řízení, a nyní jí byl přehrán videozáznam, zda ještě může někoho poznat. Některé osoby poznávala, a naopak, když tam létalo vzduchem sklo, tak se chránila za barem a volala záchranku," upřesnila předsedkyně senátu.

Zvrat v celém případu nastal v zimě, kdy jeden z obžalovaných napsal z vazební věznice dopis, ve kterém označil pachatele útoku. Právě tento obžalovaný měl podle jeho obhájkyně Romany Staňkové přijít do baru později. „Z videozáznamu jde znát, že přišel déle, než původní skupina, že zbraň doopravdy neměl, takže neútočil, a že se snažil pomáhat jednomu poškozenému," konstatovala Staňková.

Senát případ odročil na 29. července, kdy by měl padnout také rozsudek. Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusu o vraždu a výtržnictví. Za to jim hrozí až výjimečné tresty. Pátý účastník se zodpovídá z ublížení na zdraví a výtržnictví. Tomu může soud uložit až dvanáctiletý trest.