Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza mačety: Do hry se vrací vyloučení advokátky Samkové

Liberec/Nový Bor - Vrchní soud se bude opět zabývat vyloučením advokátky Kláry Samkové z případu takzvaného mačetového útoku v Novém Boru, při němž byli zraněni tři lidé.

20.1.2013
SDÍLEJ:

Případ takzvaného mačetového útoku v Novém Boru začal liberecký soud projednávat 7. listopadu. Na snímku vpravo je advokátka Klára Samková.Foto: Deník/Vít Černý

Stížnost si v pátek u Krajského soudu v Liberci podala nová obhájkyně Romana Staňková obžalovaného Antonína Sina. Novinářům to řekla předsedkyně senátu Eva Drahotová.

Podle soudkyně zaslala Samková do věznice dopis, v němž zpochybňuje zdravotní stav Antonína Sina a jeho schopnost vypovídat. Jeho obhájkyní ale v té době již nebyla.

„Dostala jsem se do situace, která pro mě byla neřešitelná. Na jednu stranu jsem věděla, že Sinu vyhrožuje sebevraždou a jsou tam další poznatky, aby moje obavy o jeho život a zdraví byly oprávněné. Na druhé straně to už nebyl můj klient. Pokud to někdo vnímá jako moje porušení povinnosti advokáta, tak musím říci, že bych se tak zachovala v každém případě," řekla Samková.

Romana Staňková, nová obhájkyně Sina, ale s postupem Samkové nesouhlasí. „Vzhledem k tomu, že píše třeba dopisy ohledně mého klienta, kde uvádí citlivé údaje, tak se domnívám, že by v této kauze už neměla vystupovat."

Sina přestala Samková obhajovat loni v prosinci poté, co obžalovaný muž v dopise částečně popsal, co se při útoku stalo. Dostal se tak do rozporu s tím, co vypovídají další tři obžalovaní zastupovaní Samkovou. Někteří tvrdí, že na místě útoku ani nebyli.

„Je-li vyloučen obhájce právě pro kolizi zájmů, tak v téže věci nemůže dále vykonávat obhajobu žádného z obžalovaných. Právě aby nemohl užít či zneužít informace, které při obhajobě i toho vyloučeného obdržel," řekla Staňková.

Boj obhájců

Samkové se její postup nelíbí. „Překvapilo mě to. Přijde mi to krajně nekolegiální. Boj mezi advokáty považuji za obzvláště nešťastný způsob obhajoby vlastních klientů," dodala.

Stížností Staňkové se v pátek nejprve zabýval senát u Krajského soudu v Ústí nad Labem. „Návrh jsme vyhodnotili tak, že není Klára Samková vyloučena z obhajoby zbylých obžalovaných. Obhájkyně Sina si dala stížnost do protokolu, postoupíme ji vrchnímu soudu," dodala soudkyně Drahotová.

Vyloučení Samkové z případu v minulosti již navrhovalo i krajské státní zastupitelství, vrchní soud ale rozhodl v její prospěch.

Sinu vypovídal

Sinu v pátek před soudem zopakoval to, co napsal před několika týdny v dopise zachyceném vězeňskou službou.

„Vyjadřoval se, jak se dostal do blízkosti baru, co tam viděl, co tam dělal, jaké osoby se tam pohybovaly, co kdo měl v ruce," uvedla Drahotová. Sinu tvrdí, že šel okolo náhodou a dovnitř se dostal až v době, kdy se tam odehrával incident. „Tvrdil, že v ruce nic nedržel a že se zasadil o to, aby konflikt skončil," dodala Drahotová. Neveřejné hlavní líčení bude pokračovat 25. února, promítat by se měly záběry z bezpečnostních kamer.

Při incidentu v novoborském baru Pivní pomoc v srpnu 2011 byli zraněni tři lidé, ohrožen byl život jednoho z nich. Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví s trestem od 15 do 20 let vězení nebo trestem výjimečným, dvěma mladším aktérům hrozí tresty poloviční. Pátý účastník útoku může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na pět až 12 let.

Podle Samkové je obvinění z pokusu o vraždy pro většinu obžalovaných neadekvátní. Zranění ohrožující život měl podle ní jen jeden z napadených mužů. „Kdyby moji klienti skutečně chtěli ty lidi zavraždit, tak z dosavadních výpovědí je zřejmé, že neexistovala síla, která by jim v tom zabránila," řekla po jednom z líčení.

Podle psycholožky nebyl útok plánovaný, byla to akce vyvolaná hněvem. Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Jeden host při něm prý jednoho z Romů udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli.

Autor: ČTK

20.1.2013
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení